تالار پذیرایی ؛ ‌شغلی ‌که تعطیلی‌ ندارد

تالار پذیرایی ؛ ‌شغلی ‌که تعطیلی‌ ندارد

هریک از ما در طول زندگی حداقل یک بار !!! برای انتخاب تالار عروسی یا خدای ناکرده برگزاری مراسم فقدان عزیزی راهی کوچه و خیابان خواهیم شد . از آگهی های روزنامه گرفته تا توصیه دوست و آشنا همه و همه راهکارهایی است تا شما بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید ، اما کنون با خواندن این مطلب شاید کمتر در خیابان های پرترافیک شهر سرگردان شده و میان گزینه های بسیار ، گیج شوید .

تالارهای عروسی در واقع نوع پیشرفته همان رستوران های قدیم است که به نوعی شاخه فعالیتشان را تغییر داده‌اند و علاوه بر فروشندگی غذا خدمات متنوع دیگری هم ارائه می‌دهند . این تالارها عموما به سه دسته ؛ تالارهای عادی داخل شهر ، تالارهای درون هتل ها ، باغ تالارها و بسرانجام باغ سراها تقسیم می شوند . با این حال پایه قراردادی این چهار نوع تقریبا یکی است و هر یک از آن ها به تناسب مکان ، شرایط و خدمات خاصی که ارائه می دهند ، قیودی را به قرارداد خود می افزایند . اما به طور کلی حرفه و شغل تالار‌داری جزو یکی از اصناف بسیار پر مخاطب در شهرهاست و از زمانی که زندگی رنگ و بوی صنعتی به خود گرفته این کسب و کار نیز متحول شده است . به طوری که تقریبا در تمام خیابان های اصلی و فرعی شهر یک یا دو تالار ساخته شده و هر روز مراسمی در آن ها برقرار است و زمانی عده‌ای با لباس سیاه و عزادار و زمانی دیگر گروهی با هلهله و شادی پیوند عروس و دامادی را جشن می‌گیرند . پس مطمئن باشید این حرفه هرگز تعطیلی نداشته و همواره پرمخاطب است ؛ به همین دلیل صاحبان این کسب و کار معتقدند که “ما روز و زمانمان را می فروشیم ، نه غذایمان را” .

 • عزاداری ساده تر ، عروسی پیچیده تر …

تالارهای پذیرایی به طور عادی مراسم عروسی و عزا برگزار می‌کنند ، البته آنها میزبان مهمانی های مناسبتی مانند مهمانی حاجی بازگشته از خانه خدا هم هستند ، اما این گونه مهمانی ها بیشتر در حیطه رستوران هاست و بیشتر افراد این مکان ها را برای برگزاری مهمانی های مناسبتی که زمان پذیرایی کوتاهی هم دارد ، مناسب‌ تر می‌دانند . به هر حال هر چند همواره بهترین ها را برای شما آرزو داریم ، اما به قول معروف مرگ حق است و نمی‌توان از آن فاصله گرفت و براساس آداب و رسوم ما برگزاری مراسم شب سوم ، هفتم و چهلم یا سال برای متوفی جزو برنامه هاست . پس یکی از برنامه‌های ثابت بحث انتخاب تالار مناسب برگزاری این مراسم است . به هر حال در این زمینه کار مشکل و پیچیده نیست ، چون منوی غذا تقریبا مشخص است و نیازی به خدمات و هزینه های جانبی نداریم . پس فقط با در نظر گرفتن توان مالی و البته کیفیت غذای سالن می توان گزینه های متعددی را مدنظر داشته باشیم ، اما برگزاری مراسم عروسی از هر جهت پیچیده تر است ، بنابراین نوع قرارداد آن نیز مهم است .

 • نحوه محاسبه و پرداخت هزینه ها …

یکی از مهم ترین مسائل مربوط به انتخاب تالار ، بحث هزینه برگزاری مراسم عروسی در این اماکن است که فکر و ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است . اگر قصد اطلاع یافتن از نحوه محاسبه هزینه این تالارها را دارید ، این موارد را روی کاغذ بیاورید تا بتوانید قبل از مراجعه به تالار برآوردی نسبی از هزینه احتمالی داشته باشید .

 1. هزینه ورودی : این هزینه براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت ، توسط تالارها محاسبه و دریافت می‌شود . مبلغ ورودی برای ایام عادی با ایام خاص و روزهای تعطیل متفاوت است .
 2. هزینه منوی غذا : این هزینه با توجه به انتخاب شما برای تعداد و نوع غذاهای انتخاب شده روی میز شام یا ناهار و همچنین نوع تالار و درجه ی آن در نظر گرفته می‌شود و به ازای هر نفر مبلغ آن دریافت خواهد شد . معمولا این منوی غذایی در تالارهای عروسی مشهد از مبلغ حدود 30 هزار تومان تا مبلغ حدود 180 هزار تومان برای هر نفر متفاوت است . 
 3. حق سرویس و مالیات بر ارزش افزوده : مبلغ حق سرویس براساس تعرفه اتحادیه به کل مبلغ فاکتور شما افزوده خواهد شد و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز بر اساس مصوبه سازمان دارایی و تاییدیه اتحادیه به کل مبلغ فاکتور شما اضافه می گردد .
 4. دیگر هزینه ها : اتاق و سفره عقد ، فیلمبرداری و عکاسی بستگی به تعداد دوربین و خدمات جانبی مثل آلبوم عکس ، تابلوی های یادگاری ، نورپردازی ، آتش‌بازی ، گل‌آرایی ، مشعل آرایی ، شمع آرایی ، بادکنک آرایی و … خواهد بود که بهای آن سلیقه ای و به تناسب مکان تالار متفاوت است . البته برخی تالارها این خدمات را روی هزینه هر نفر مهمان محاسبه و دریافت می‌کنند ، اما در بیشتر موارد این امور به عهده مشتری بوده و انتخابی است .

بد نیست بدانیم اتحادیه های تالارهای پذیرایی این اماکن را درست مثل هتل ها و با توجه به نوع خدمات ، سرویس و البته موقعیت مکانی آن ها درجه بندی می کنند و این اماکن متناسب با این درجه‌بندی از شما هزینه دریافت می‌کنند ، اما درباره غذا همه چیز کاملا مشخص و حساب شده است ؛ آن چنان که در قرارداد منعکس شده است ، ولی اگر بخواهید از آن کم یا به آن بیافزایید در این مبلغ مصوب تغییر ایجاد خواهد شد . برای پرداخت هزینه ها معمولا این گونه عمل می‌شود که روز عقد قرار داد متقاضی باید 30 درصد کل قرارداد را به عنوان بیعانه بپردازد و پس از آن تا یک ماه قبل از تاریخ برگزاری مراسم حداقل نیمی از کل هزینه پرداخت شده باشد و سرانجام روز برگزاری تسویه حساب انجام خواهد شد .

 • تاریخ ها و ایام هفته …

هرچند نرخ تالارها در ایام مختلف هفته متفاوت است و برای اول هفته کمتر از آخر هفته پول می‌پردازید ، اما بر اساس عقاید و آداب و رسوم برخی روزها برای برگزاری مراسم عروسی دارای امتیاز ویژه است که به همین دلیل تالارها هم کمی به مبلغ می‌افزایند ، چون تقاضا بالاست .

 • جواز و کارت مباشر …

اگر همه این موارد را مد نظر داشتید و تالار خودتان را انتخاب کردید وقتی وارد اتاق مدیر شدید قبل از این که وارد جزئیات شوید به دو نکته توجه کنید ؛

 1. اول جواز تالار را با مشخصات مدیر آن تطبیق دهید و اگر شخص دیگری پای قرارداد نشسته است ، حتما از وی کارت مباشرت بخواهید .
 2. دوم به هیچ عنوان خجالت نکشید و اگر می‌خواهید دچار مشکل نشوید مفاد قرارداد را مو به مو مطالعه کنید و هر آنچه می‌خواهید یا از شما خواسته شده را در آن قید کنید ، سپس امضا کنید ؛ تا در آینده و در روز مراسم ، هیچ چیز شادی یا خدای ناکرده آبروی شما را تهدید نکند .
 • هزینه کنسلی …

طبق عرف و با توجه به تراکم تقاضای موجود برای تالارهای عروسی جای تردید نیست که دست کم باید از سه یا چهار ماه قبل برای انتخاب تالار اقدام کرده و بیعانه بپردازید ؛ اما تا رسیدن روز برگزاری مراسم ممکن است به هر دلیل این مراسم برگزار نشود که عمده ترین دلایل فوت فامیل و بستگان یکی از طرفین عروسی است . بنابراین از آنجا که تالارهای عروسی روز خود را می فروشند و در صورت کنسل شدن برگزاری مراسم زیان خواهند کرد ، بندی در قرارداد برای خسارت کنسلی قید شده که معمولا حدود 30 درصد ارزش کل قرار داد در نظر گرفته شده است ، اما براساس عرف بازار کار تالارها ، این رقم با توجه به زمان باقیمانده تا روز برگزاری طبق توافق تعیین و دریافت می‌شود .

 • مراسم طلاق …

شاید با دیدن این کلمه کمی تعجب کرده باشید ، اما مدتی بود که برخی زوجین برای جداشدنشان نیز جشن خداحافظی و بعبارتی جشن طلاق می گرفتند که باعث اعتراض و بروز نگرانی هایی از سوی مردم برای همه گیر شدن این نوع جشن ها شد . به همین دلیل از سوی اتحادیه تالارهای پذیرایی دستورالعملی مبنی بر ممنوع شدن برگزاری این گونه مراسم از سوی تالارها صادر شد که در صورت مشاهده با آن ها برخورد می‌شود .

برگزاری مراسم عروسی در تالار به هر حال معامله ای بین دو طرف است و گاهی این معامله دچار اختلاف نظر خواهد شد که نیاز به میانجیگری فرد یا گروهی برای جلوگیری از ضایع شدن حق یک‌ طرف است . به همین دلیل اتحادیه صنف تالارهای پذیرایی تهران و برخی دیگر از کلان شهرها در این زمینه گام برداشته و با طراحی یک شورای حل اختلاف ؛ از بروز اختلاف های بیشتر جلوگیری کرده و حق را به حق دار می رساند .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .