خانواده متعادل

خانواده متعادل

از آنجا که مطلوبترین و مناسب نرین نوع خانواده از دیدگاه های مختلف خانواده متعادل است به بحث در این زمینه می پردازیم .

 • مفهوم تعادل و تعریف خانواده متعادل .

تعادل از کلمه عدل ریشه گرفته است و عدل در لغت به چند معنی به کار گرفته می شود ؛

 1. داد کردن و داد دادن .
 2. نهادن هر چیز سر جای خویش .
 3. حد متوسط میان افراط و تفریط .
 4. داد گری و انصاف .
 5. اندازه و حد اعتدال در هر چیز .

خانواده متعادل خانواده ای است که بر اساس ضوابط معقول و مشروع تشکیل گردیده است و نظمی مبتنی بر حقوق و تعاملی بر اساس صمیمیت و اخلاص و روابطی اندیشیده و هدفدار در آن برقرار است و انندازه و توازن و اعتدال در آن حاکم است و روشی عاقلانه و انسانی در اداره این خانواده به کار گرفته می شود .

 • خصوصیات خانواده متعادل .

خصوصیات خانواده متعادل را می توان در دو زمینه ارتباط با همسر و ارتباط با فرزندان مورد بررسی قرار داد . این خصیصه ها متعددند که به بعضی از آن ها اشاره میکنیم .

 1. در یک خانواده متعادل همه افراد خانواده به تناسب موقعیت ، شرایط و امکانات خویش ، به اظهار نظر در مورد خانه و دخالت در اداره امور آن می پردازند .
 2. بین اعضای خانواده متعادل در امور خانه ، مشورت صورت می گیرد و هر یک از اعضا سعی می کنند به سخنان هم گوش دهند و حرف های یکدیگر را درک کنند .
 3. افراد خانواده متعادل ملاحظه و رعایت یکدیگر را نموده و قادر به بیان محبت به هم هستند .
 4. در این نوع خانواده زن و شوهر یکدیگر را دوست دارند و برای هم ارزش قائل هستند .
 5. در خانواده متعادل پدر و مادر از نظر اخلاق ، بر خورد و رفتار برای فرزندان الگوی مناسبی هستند .
 6. در این خانواده به جای مرد سالاری و زن سالاری ، حق سالاری حاکم است .
 7. بین اعضای خانواده متعادل به تناسب موقعیت و امکانات ، تقسیم کار صورت می گیرد و هر فرد در مقابل کاری که دارد احساس مسئولیت می کند .
 8. اساس اداره خانواده متعادل و روابط اعضا با هم ، اقتصاد خانواده ، استفاده از تفریحات سالم و برنامه ریزی در جهت اوقات فراغت بر یک روش عقلانی متکی است .
 9. هماهنگی و همکاری در بین همه افراد این خانواده وجود دارد .
 10. بر روابط افراد در خانواده و انجام امور ، مقرراتی حاکم است که مورد قبول اعضا بوده و لذا انضباط خاصی در خانواده دیده می شود .
 11. بچه ها در این خانواده ها از محبت والدین برخوردار می شوند .
 12. در این خانواده ها اصل بر این است که بزرگ و کوچک خانواده حق دارند در مسایل مربوط به خود اظهار نظر کنند و بزرگتر ها به کو چکتر ها کمک می کنند تا خود اعمال خویش را کنترل و اداره نمایند .
 13. خانواده دارای هدف های ارزشمنده است و کوشش های اعضا معمولا در راستای این اهداف صورت می گیرد .
 14. فرزندان به دلیل سن کم مورد بی توجهی قرار نمی گیرند و مورد احترام هستند .
 15. در خانواده متعادل انضباط لازم وجود دارد .
 16. در خانواده متعادل اعضا دارای حقوق و تکالیف نسبت به هم هستند و سعی می کنند به حقوق هم احترام بگذارند مانند حق مشترک زن و شوهر نسبت به هم و حقوق اختصاصی مرد نسبت به زن و بر عکس و یا حقوق والدین نسبت به فرزندان و برعکس .
 17. اعضای خانواده متعادل به ویژه زن و شوهر دارای اختیاراتی هستند و متناسب با اختیارات خود ، احساس مسئولیت می کنند مانند داشتن فرزند و توجه به تربیت آنان .
 18. در خانواده متعادل زن و شوهر از نیازهای یکدیگر آگاه هستند و سعی در ارضای این نیازها و پاسخ دادن به تمناهای یکدیگر دارند .
 19. در خانواده ، رچحیه زن توسط مرد و روحیه مرد توسط زن از طریق همدلی ، دلجویی و بهره گیری از کلمات گرم و اثر بخش تقویت می گردد .
 20. ارتباط حسنه بین زن و شوهر و سایر اعضای خانواده بر قرار است و فضایی آکنده از صمیمیت ، صداقت و بالندگیزدر این خانواده دیده می شود .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .