سن ازدواج

سن ازدواج

شرایط ازدواج رشد است ؛ نه بلوغ جنسی و جسمی . شش نوع بلوغ وجود دارد که پنج نوع آن باید قبل از ازدواج محقّق شود . به مجموعه ی بلوغ فکری ، بلوغ عاطفی ، بلوغ جنسی و بلوغ اجتماعی رشد گفته می‌شود . بلوغ اجتماعی می تواند بعد از ازدواج نیز محقّق شود . اما رشد به زبان ساده یعنی داشتن درک متقابل ، هم در مسائل جنسی و هم در مسائل انسانی که در ایران معمولا برای دختران بعد از 18 سالگی و برای پسران بعد از 20 سالگی ایجاد می شود . احساس نیاز به ازدواج ، یک سری علائم مستقیم دارد و یک سری علائم غیر مستقیم .

علائم مستقیم عبارتند از ؛

حسّاس شدن به جنس مخالف در رفتار و تخیّل .

علائم غیر مستقیم عبارتند از ؛

بروز ناگهانی حالت های غیرمتعارف روحی نظیر پرخاشگری ، خودنمایی و حتّی مهربانی .

بعضی افراد با وجود رسیدن به سن رشد ، نسبت به جنس مخالف دلزدگی دارند و این امر موجب عدم رغبت آن ها برای ازدواج می شود . این افراد حتما باید با روانشناس مشورت کنند . بعضی افراد که به سن رشد رسیده اند و به دنبال تحصیل علم هستند ، به دو شرط می توانند ازدواج را به تأخیر بیندازند ؛

  1. رد نشدن از سن متعارف .
  2. و نداشتن هیچ‌گونه مزاحمت درونی و بیرونی .
  • برای شروع چه باید کرد ؟

برای ازدواج که یکی از حساس ترین انتخاب های ماست ، مشاوره و مطالعه اصلی ترین نقطه شروع است . البته هر کسی به قدر وسع خود وظیفه دارد . شاید برای یک فرد عامی یا روستایی که دسترسی به منابع ندارد ، مشورت با چند نفر کافی باشد ؛ ولی برای یک فرد تحصیل کرده خواندن حدّاقل چند کتاب در مورد ازدواج ، همسرداری ، تربیت فرزند و خانه داری لازم است و نهایتا مشورت با افراد امین و آگاه مکمل است . مشاور می تواند با توجّه به شرایط ، کتب خوب را اولویت بندی و به ما معرفی کند . یادتان باشد که لزوما تمام قسمت های کتاب ها درست نیست . مشاور می تواند در نقد کتاب و پیدا کردن حقیقت ما را یاری کند . بسیاری از کتاب ها در مورد آنچه که خوب است صحبت می کنند ؛ اما روش رسیدن و تشخیص خوبی به شرایط زمان و مکان بر می گردد . یک مشاور خوب معمولا به روش ها آگاهی دارد . این مشاور باید متدیّن ، عاقل ، فهیم ، دلسوز ، خیرخواه ، امین و رازدار باشد و نسبت به مسائل ازدواج آگاهی کامل داشته باشد .

  • پیش نیاز اساسی برای ازدواج .

متاسفانه در حال حاضر ، بسیاری از جوانان در امر ازدواج صرفا به منابع روانشناسی غربی تکیه می کنند . این امر دو علت دارد .

  1. یکی اینکه مسلمانان به دستورات اسلامی عمل نمی کنند .
  2. دوم اینکه دشمنان با طرح شبهات مقایسه ای بین زن و مرد ، اسلام را سیستمی کهنه و مرتجع قلمداد می کنند .

در امر ازدواج بر جوانان مسلمان وظیفه است به منابع ناب دینی رجوع کنند .

بر جوان واجب است قبل از ازدواج کار کند ، تا درآمدی هر چند مختصر داشته باشد . از خودسری و تکروی بپرهیزد . والدین را در این امر با خود همراه کند و در هر صورت احترام و اکرام آن ها را از یاد نبرد .

در قرآن کریم آمده است ؛ جوانان بدون همسر را همسر دهید . اگر فقیر باشند ، خداوند از فضل و رحمت خود آنان را غنی و بی نیاز می کند .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هم فرمودند ؛ کسی که ازدواج را به خاطر خوف روزی ترک کند ، به تحقیق که سوء ظن به خود برده است .

بد نیست بدانید که آمارها نشان داده که جوانان متاهل ، مهم ترین مساله در ازدواج را تطابق فرهنگی می دانند ؛ نه مانع اقتصادی و برعکس بسیاری از مجردها مهم ترین دغدغه را عامل اقتصادی می دانند .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد و تالار عروسی در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .