موانع ازدواج

موانع ازدواج

آنچه که همه به آن ایمان و اعتقاد داریم این است که ازدواج از بنیادی ترین ارکان یک جامعه به حساب می آید و توجه به آن موجب رشد جامعه می گردد .

“وَ مِن آیاتِه اَن خَلَقَ لَکُم مِن اَنفُسِکُم اَزواجاً لِـتـَسکنوا اِلیَها و جَعـَل بَـینَـکـُم مَودَّة وَ رَحمَـةً اِن فِی ذلِکَ لِآیات لِقومٍ یـَتـَفـَکَّرونَ “

“یکی از آیات و نشانه های لطف الهی آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و میان شما انس و دوستی و رحمت برقرار نمود که این نیز برای مردمان متفکر و آگاه از نشانه های علم و حکمت آشکاراست”.  (سوره روم . آیه 21)

ازدواج سنگ بنای هر جامعه بزرگ انسانی است و تامین کننده و تعدیل کننده بسیاری از نیازهای عاطفی ، اجتماعی ، اخلاقی ، اعتقادی و حتی اقتصادی انسان می باشد که در اسلام بسیار مورد تاکید قرار گرفته است . ازدواج در عین حال یک پدیده فرهنگی است که نزد هر ملتی رنگ اختصاصی به خود گرفته است . در کشور ما با وجود عقاید ، الگوها و سنت های اسلامی که  برای ازدواج در نظر گرفته شده است ، متأسفانه در حال حاضر این ارزش متعالی و مقدس در چنگال آداب و رسوم غلط  گرفتار شده است و در طول زمان دستورات ساده ی اسلام و سنن حسنه ی پیامبر گرامی و ائمه اطهار و نیز سنت های ساده و زیبای کهن ایران عزیز از روی عدم آگاهی ، مطابق تمایلات و سلیقه افراد مختلف جهت داده شده و چیزی به آن اضافه شده است . بدان گونه که امروز ازدواج جوانان در میهن اسلامی و کشور عزیز ما بیش از آن که جنبه اسلامی داشته باشد و بوی سنن زیبا و ساده ی گذشتگان را بدهد ، بُعد مادی و اقتصادی به خود گرفته است . در اینجا به برخی از آداب و رسوم و سنت های غلط ازدواج در بین خانواده های ایرانی اشاره می کنیم .

  • ازدواج تحمیلی :

با این که خوشبختانه با افزایش دانش و بینش جوانان و خانواده ها ، از شدت این مسئله که برخلاف اصول اخلاقی و اجتماعی و احکام اسلامی است ، کاسته شده ، اما هنوز هم در برخی مناطق ، پدر و مادر و نزدیکان داماد ، هر دختری را که پسندیدند و پیشنهاد نمودند بدون نظر خواهی معقول از پسر ، او را مجبور به ازدواج با آن شخص می کنند و بعضی پسرها هم بدون توجه به مشکلات بعدی به راحتی می گویند هر که را شما بخواهید و هرچه شما بگویید ! در این خانواده ها عموما وضع دختران و مجبور کردن آنها به ازدواج های تحمیلی ، بسیار وخیم تر است .

  • شیربهاء :

شیربهاء در بعضی شهرها و روستاها رسم بوده و هست و رسم غلط بر آن است که قبل از عروسی برای تهیه مقداری از جهیزیه ، از داماد مبلغی پول نقد به عنوان شیربهاء می گیرند که خود مانع و مشکل بزرگی برای خانواده ها است و یکی از آسیب های کوچک آن این است که خانواده ی داماد در مقابل ، عموما انتظار دارند که جهیزیه مفصلی باز گردانده شود . کاش این افراد  لحظه ای می اندیشیدند که شیر مادر با ارزش معنوی بالایی که دارد ، قابل خرید و فروش نیست .

  • مهریه :

مهریه یک سنت حسنه ی اسلامی است که از زمان پیامبر اکرم (ص) وجود داشته و تعیین آن مورد تأکید است . با این که عده ای می گویند مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته ، پرداخت آن عندالمطالبه بر ذمه ی داماد است ؛ یعنی هرگاه زن طلب مهریه کرد شوهر باید آن را پرداخت کند . در قدیم مهریه عموما ساده و براساس دستورات اسلامی ، به روال مِهرالسُنه ی حضرت فاطمه زهرا (س) بوده است ، اما متأسفانه امروزه بسیاری از مردم ، این سنت پسندیده را مطابق با تمایلات خود جهت داده اند و مهریه را به عنوان ارزش یک دختر تلقی می کنند و به اشتباه مهریه سنگین را پشتوانه ای محکم و تداوم بخش در زندگی زناشویی می پندارند . چرا باید بعضی دختران به بالا بودن نامعقول مهریه خود افتخار نمایند ؟ مگر الگوی زنان ما فاطمه زهرا (س) نیست ؟ و مگر الگوی ازدواجی که خدا و رسول خدا و ائمه اطهار می پسندند و عقل بر آن صحه می گذارد و رضایت خلق خدا را فراهم می سازد ، ازدواج بزرگ مرد تاریخ اسلام حضرت علی (ع) با فاطمه زهرا (س) نیست که با نهایت تأسف برخی ازدواج ها با تمام محسنات داماد ، به علت عدم توافق بر سر مهریه و مبلغ آن ، صورت نمی گیرد !!!

  • جهیزیه :

جهیزیه باید سبک ، ساده و در حد ضروریات اولیه ی شروع زندگی جدید باشد . همان گونه که جهیزیه حضرت فاطمه زهرا (س) به روایتی هفده قلم بوده است که در آن زمان به 63 درهم خریداری شده است و این هم از سنت های حسنه ی اسلامی است که به تدریج از هدف اصلی دور شده و متأسفانه در زمان ما یکی از مشکلات ازدواج شده است ، بدان گونه که برخی خانواده ها به جهیزیه عروس شان با وسواس توجه می کنند و اگر آن را نپسندیدند مایه ی سرشکستگی خود و خانواده خود تصور می کنند و ارزش عروس خود را با وجود فضائل اخلاقی فراوان به جهیزیه اش می شناسند ! و توقع دارند که به اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد همراه خود بیاورد ! مکرر دیده شده دخترانی که به علت فقر و عدم توانایی تهیه ی جهیزیه ، از ازدواج صرف نظر کرده اند . به علاوه بسیار مشاهده می شود که بعضی از وسایلی که به عنوان جهیزیه با هزینه های کمرشکن تهیه شده است ، سال ها دست نخورده مانده و فقط به نمایش درآمده است .

  • مراسم عروسی مجلل :

عدم تجمل گرایی و دوری از تشریفات دست و پاگیر باید نهضتی ضد ازدواج های پر خرج و تشریفاتی به وجود آورد که هزینه های زیادی را می بلعد و نابود می کند و انگیزه ای جز چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب ندارد . باید با الهام از دستورات عالی اسلام با هر گونه تجمل پرستی و خرج تراشی های بی دلیل در امر ازدواج به شدت مبارزه کرد . باید در فرهنگ عمومی این باور ایجاد شود که خرج تراشی و هزینه های زیاد در مراسم مختلف ازدواج نه دلیل شخصیت ، نه نشانه ی آبرو و نه موجب تحکیم پیوند زناشویی است بلکه ریشه ی بسیاری از کدورت ها ، اختلافات خانوادگی و جدایی ها را باید در همین آداب و رسوم غلط ، در همان شب های جشن و سرور پر خرج و برج ، تاکید به مشتی آداب و رسوم غلط و توقعات بی جا و توجه افراطی به ظواهر مادی به هنگام خواستگاری جستجو کرد . افسوس که تقلیدهای کورکورانه ،  چشم و هم چشمی ها ، آبروداری های خیالی ، بدتر از هر آبروریزی ای است و خواب های خرگوشی مرگبار ، بعضی مغزها را منجمد کرده و از درک حقایق و واقعیت های ازدواج باز داشته است . که حاصلی جز اضطراب ، افسردگی ، تظاهر و زندگی بی روح و نشاط و اختلالات عصبی و روانی ندارد .

پیوندی که دختر و پسر از روی شناخت ، با یکدیگر صمیمیت و تفاهمی داشته و والدین آنها بدون سختگیری های بی جا و پس از مشاوره و بررسی آن را تصویب می کنند و در یک محفل شاد و دوستانه و صمیمانه برگزار می شود ، نیازی به تشریفات کمرشکن ، پیرایه های اضافی ، تجملات و مخارج رویایی و افتخارات موهوم ندارد . مسلم است که در چنین ازدواجی ، که بهتر است آن را ازدواج اسلامی ، ایرانی و طبیعی بنامیم ، نه از مهریه های کمرشکن و جهیزیه های  ریز و درشت خبری هست ، نه از شیربهاء و طلا و جواهرات زیاد و گران قیمت و هدایای گزاف و آینه شمعدان های غیر ضروری ، خریدهای آن چنانی قبل از عقد برای عروس و خانواده ی او ، تقدیم و ارسال هدایا در اعیاد و روزهای خاص و بالاخره تشریفات و اسراف های مراسم عقد و عروسی با هزینه های سنگین و … . نکته عجیب و قابل تأمل و تحقیق این است که گروه عمده ای از خانواده ها که از این پیرایه ها و تشریفات زاید و کمر شکن شکایت دارند و ناله می کنند و درمقام بحث با این گونه آداب و رسوم غلط و دست و پا گیر مخالفت می ورزند ، در عین حال غالبا به آن ها پای بندند و زمانی که خود به عنوان والدین پسر یا دختر در آن موقعیت قرار می گیرند صورت مسئله را پاک کرده و در دام آن تارهای عنکبوتی افتاده و به مصیبت و خطا گرفتار می شوند . شاید بتوان گفت که یکی از دلایل این تضاد عقیده و عمل ، عدم شهامت کافی و ضعف اراده ، تفکر و ایمان آنها به مبارزه و شکستن سنت ها و آداب و رسوم موهوم و غلط است .

فرانسیس بیکن فیلسوف انگلیسی قرن 17 میلادی ، خطا های مبتلا به ذهن آدمیان را که در تحصیل علم و آگاهی و کشف حقیقت ، مایه گمراهی انسان می شوند “بت” نامیده و از آنها به عنوان بت های طایفه ای ، شخصی ، بازاری و نمایشی نام برده است . این گونه آداب و رسوم و سنت های ناپسند و انحراف از فطرت خداوندی و اسلامی را نیز از جمله بت های فرهنگی و فکری امروز میهن اسلامی عزیزمان می توان نامید که نیاز به بت شکن و قهرمان های فرهنگی و فکری دارد و درمانش هم بازگشت به سنن اصیل اسلامی – ایرانی است .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .