پسر می خواهید یا دختر ؟

پسر می خواهید یا دختر ؟

پسر می خواهید یا دختر …

این اولین سوالی است که می‌توانم قبل از خواندن این مقاله از شما بکنم ، اگر که برای شما پسر یا دختر دار شدن هیچ فرقی باهم ندارند ، لازم نیست که این مقاله را بخوانید زیرا در این مقاله تنها قصد داریم که به این موضوع برسیم که چگونه بر اساس انتخاب آگاهانه مان پسر یا دختر دار بشویم !!! پس بازهم این سوال را از شما می پرسم ، پسر می خواهید یا دختر ؟!!

 • چگونه جنسیت فرزندمان را خودمان انتخاب کنیم ؟!!

در بیشتر خانواده هایی که تازه تشکیل زندگی داده‌اند بین زن و مرد بر سر جنس فرزند اختلاف نظر وجود دارد ؛ عده ای طرفدار دختر و عده ای دوستدار پسر هستند . شاید هم برای بعضی اشخاص چندان تفاوتی نداشته باشد چراکه هنوز صاحب هیچ کدام نیستند !!! در قدیم چون به نیروی کار مرد بیشتر از زن نیاز بود ، اگر خانواده ای صاحب فرزند پسر نبود برای رسیدن به این نعمت شاید تعداد افراد خانواده به بالاتر از هشت فرزند هم می رسید تا سرانجام یکی از آنها پسر شود . در نتیجه آن آمار فرزندان یک خانواده بسیار بالا می‌رفت ، همچنین خیلی از خانواده ها به خاطر این موضوع دچار فروپاشی می‌شدند و این بعنوان یک معضل خیلی از خانواده‌ها را رنج می‌داد . اما امروزه با استفاده از دانش پزشکی ، زیست شناسی (بیولوژی) و علم تغذیه ، شما می‌توانید جنسیت فرزندتان را خودتان انتخاب کنید (البته تا حدی) ، این یک گفته اغراق آمیز نیست ، باور کنید !!! در این نوشتار سعی بر این داریم که انواع راه ها و روش های انتخاب جنسیت قبل از لقاح را به شما آموزش بدهیم ، پس مقاله را تا انتها بخوانید .

 • انواع راه های تعیین جنسیت قبل از بارداری .

امروزه شما می‌توانید با یک سنوگرافی بعد از هفته 14 بارداری ، جنسیت نوزاد را بفهمید ، اما این عمل برای بعضی از خانواده‌ها مطلوب نیست چون شاید نتیجه سنوگرافی بر خلاف علاقه خیلی از والدین باشد . مثلا والدینی که علاقمند به داشتن پسر هستند ، ممکن است در موقع شنیدن جواب سنوگرافی که دختر بودن نوزاد را مشخص می‌کند ، شکه بشوند و جا بخورند و آن وقت این رخ داد باعث بی میلی والدین نسبت به سرنوشت فرزند در راه و همچنین تکرار بارداری های مادر در سال های آینده شود . اما ، امروزه با استفاده از علم روز ، می توانید با درجه اطمینان بالایی به پسردار شدن یا دختر دار شدن خودتان ، حتی قبل از عمل لقاح و آمیزش پی ببرید ، برای این کار کافی است که یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید .

 1. روش تغدیه‌ای .
 2. روش زمان بندی مقاربت (تعیین زمان تخمک گذاری) .
 3. روش شستشوی مهبلی (واژن) .
 4. روش زمان بندی ماهیانه مقاربت .
 5. روش تعیین میزان اسپرم .
 6. روش نشاندار کردن لیزری گامت ها .
 7. روش PGD–IVF .

تعیین جنسیت جنین

 • مکانیسم دختر شدن یا پسر شدن نطفه چیست ؟

قبل از توضیح روش های نام برده شده ، ابتدا جا دارد که یک توضیح مختصر در مورد فرایند لقاح بدهیم تا بهتر بتوانیم مطلب را بیان کنیم . بر طبق طبیعت انسانی مردان دارای اندام جنسی مردانه و زنان دارای اندام جنسی زنانه هستند ، این اندام ها هرکدامشان کار بخصوص را انجام می‌دهند و در حقیقت مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند . اندام جنسی مردانه اسپرم تولید می‌کند و اندام جنسی زنانه تخمک ، مرد اسپرم تولید شده در بیضه هایش را توسط مایع منی و آلت تناسلی اش به مهبل زن وارد می‌کند ، این اسپرم های تولید شده بعد از انزال در مهبل زن باقی می مانند و عده‌ای از آنها موفق می‌شوند از مجرای دهانه رحم که در داخل مهبل زن قرار دارد ، عبور کنند . رحم که اندام تولید مثلی زن است ، یک اندام گلابی شکل است که انتهای گلابی شکل آن رو به پایین است . اسپرم بعد از وارد شدن به رحم زن در طول آن حرکت می‌کند و بالا می‌رود ، اگر در این هنگام تخمکی در رحم زن موجود باشد ، عمل لقاح از بهم پیوستن دو گامت تکمیل می‌شود و جنین تشکیل می‌گردد ، این جنین اگر که در داخل رحم مادر لانه‌گزینی کند ، سبب بارداری مادر و تولد نوزاد خواهد شد و اگر نتواند لانه‌گزینی کند از بدن دفع خواهد گشت .

مردان کلا دو نوع گامت تولید می‌کنند ، یکی گامت ایکس دار (x) و دیگری گامت ایگرگ دار (y) ، تفاوت این دو گامت در کروموزوم شماره 23 آن ها است ، زن ها نیز کلا یک نوع گامت تولید می‌کنند و آن نیز فقط کرومزوم شماره 23 x شکل را دارد ، اگر که گامت ایکس دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح کند ، فرزند دختر خواهد شد و اگر که گامت ایگرگ دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح انجام دهد ، جنین حاصله پسر خواهد شد . پس تا اینجا می‌بینیم که پسر یا دختر شدن فرزند بستگی به مرد دارد نه زن و این مرد است که با دو نوع گامت خودش مشخص می‌کند که جنین پسر باشد یا دختر ، در شرایط ایده آل شانس پسر یا دختر شدن جنین برابر ، یعنی 50 –50 است و بستگی به این دارد که در موقع لقاح کدام اسپرم خودش را زودتر به تخمک برساند تا آن را بارور سازد . اما در زندگی طبیعی ، شرایط ایده آل کمتر اتفاق می‌افتد و عوامل محیطی بسیاری بر شانس لقاح هریک از اسپرم‌های X دار یا Y دار تاثیر خواهند گذاشت . عوامل محیطی همچون تغذیه مادر ، میزان سلامت روحی روانی او ، زمان مقاربت ، میزان ph یا اسیدیته مهبل مادر در هنگام مقاربت ، عوامل اجتماعی و … همه و همه می‌توانند در پسر یا دختر دار شدن زن تاثیر بگذارند . شایان ذکر است که بر طبق مطالعه‌ای که نتایج آن در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا چاپ شده است ، زنان باردار در دوره‌هایی که با اضطراب شدید مواجه هستند ممکن است به طور ناخواسته به نوعی درگیر انتخاب جنس فرزند شوند . معمولا به ازای تولد هر یکصد دختر در حدود 104 پسر متولد می‌شوند ، اما در دوره‌های بحرانی مانند زمان قحطی ، این نسبت کاهش پیدا می‌کند و به نظر می‌رسد جنس مذکر بیشتر ضرر می‌بیند .

نظریه های علمی می‌گوید که به لحاظ تکاملی مزیت داشتن دختر این است که در دوران‌های سخت دخترها ژن پدر و مادر را بهتر منتقل می‌کنند . همچنین بنا به گزارش محققان و بر اساس تبیین مطالعاتی مبنی بر نقش عوامل محیطی در جنسیت فرزندان ، محققان اعلام داشته اند که زنان ناراضی و بسیار شکایت کننده اغلب دختر می زایند . در طول تاریخ ، در دوره هایی زاد و ولد دختر زیاد بوده است و در دوره هایی نیز زاد و ولد پسر و این به مسایل مختلف زیست محیطی برمی گردد . بدن انسان از تغییرات فیزیولوژیکی و مزاجی بیرون بسیار تاثیر می گیرد و به همین دلیل تولد پسران در دوره های پس از جنگ و در هنگام صلح ، افزایش می یابد .

در نژاد سیاه ، بچه دار شدن در سن بالای 30 سالگی ، تفاوت سنی زیاد بین زن و مرد ، آب و هوای گرم ، استرس و افسردگی زنان ، آلوده کننده های محیطی و مصرف سیگار احتمال دختر دار شدن را زیاد ترمی کند . بواقع همیشه شرایط نامساعد محیطی منجر به دختر شدن فرزند می‌شود و این شاید فلسفه والایی داشته باشد که به تکامل انسان مربوط می‌شود . دانشمندان معتقدند که دختران به دلیل اینکه نیروی تولید مثل جامعه هستند ، در مواقع بحرانی تعدادشان افزایش می‌یابد زیرا در این مواقع ممکن است 5 دختر متولد شده 5 فرد دیگر را بدنیا بیاورند و 25 فرد جدید تولید کنند ، درصورتیکه شاید اگر 5 پسر جای آنها متولد می‌شد امکان افزایش تعداد فرزندان در نسل های آتی بسیار پایین تر می بود . اما با این حال در شرایط عادی به ازای هر 100 دختر 104 پسر متولد می‌شود که این نشان دهنده تعادل در چرخه طبیعت است . در ادامه به شرح دقیق روشهای تعیین جنسیت جنین قبل از لقاح خواهیم پرداخت اما لازم است که بدانید این روش ها کلا به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند .

 1. دسته اول : روش هایی هستند که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر ، امکان پسر یا دختر دار شدن او را افزایش می‌دهند .
 2. دسته دوم : روش های طبی اند که توسط متخصصین در آزمایشگاه ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام می گیرند .

در روش‌های دسته اول نیاز شما به مراجعه به پزشک کمتر است و خودتان می توانید دستورالعمل ها را اجرا کنید ، اما در روش های دسته دوم باید حتما تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید ، اما با این حال مزیت روش های دسته دوم همچون روش‌های PGD ، لقاح مصنوعی IVF و نشاندار کردن لیزری این است که درصد ضریب اطمینان این روش‌ها 100 درصد است اما روش‌های دسته اول در بهترین حالت چیزی در حدود 80 درصد ضریب اطمینان خواهند داشت . ما هر دو روش را برای شما توضیح خواهیم داد و انتخاب را به خودتان واگذار می‌کنیم …

 • روش تغذیه‌ای .

پیروی از رژیم غذایی مخصوص برای به دست آوردن فرزند پسر یا دختر از زمان های قدیم معمول بود ، ولی از آنجا که مکانیسم و نحوه اثر این روش ناشناخته بود ، رژیم های غذایی ، متفاوت و گاه متناقض به کار گرفته می شد . در انسان اگر چه نحوه عمل رژیم غذایی و استفاده از رژیم مناسب شناخته نشده ولی حدس زده می شود که ممکن است به علت تغییر متابولیسم تخمک و بخصوص یون های سطح خارجی آن باشد . بطوری که اگر تخمک یون مناسب را داشته باشد بتواند اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی Y یعنی پسر یا X یعنی دختر را به طرف خود جلب کند . نتایجی که از به کار بردن این روش گزارش شده ، یکنواخت نیست و بعضی از مراکز بین 80 تا 100 درصد موفقیت گزارش داده اند ، اما این نتایج ، زمانی می تواند قابل قبول و قابل اعتماد باشد که رژیم غذایی به تنهایی مورد استفاده واقع شود و سایر روش ها همزمان با این روش به کار گرفته نشود . روش استفاده از رژیم غذایی استاندار خاصی ندارد و تا حدود زیادی با مواد غذایی معمول در هر کشور ارتباط دارد . ولی نتایج به دست آمده از این تحقیقات ، یکنواخت بوده و هدف از آن تغییر تعادل موجود بین یون های منیزیم ، سدیم ، پتاسیم و کلسیم است . در این روش آنچه اهمیت دارد نسبت این مواد به یکدیگر و نه مقدار مطلق آن هاست . بنابراین ، رژیم غذایی باید به نحوی انتخاب شود که نه تنها باعث بالا رفتن ماده معدنی مورد نظر نشود بلکه مقدار املاحی را که باعث جلب اسپرماتوزوئید جنسیت مخالف جنین مورد نظر توسط تخمک می شود در خون کاهش دهد . در این روش برای رسیدن به جنین پسر ، بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و کم بودن کلسیم و منیزیوم ، متابولیسم تخمک و به خصوص لایه خارجی آ ن را به نحوی تغییر می دهد که اسپرماتوزوئیدهای حامل جنسیت پسر به طرف آن جذب می شوند و به عکس برای جذب اسپرماتوزوئید جنسیت دختر به وسیله تخمک ، لازم است میزان کلسیم و منیزیوم خون بالا برود و میزان پتاسیم و سدیم خون پایین بیاید . در یک مطالعه دقیق که روی 47 نفر زنی که از این رژیم برای به دست آوردن جنسیت مورد نظر استفاده کردند 40 نفر بعد از زایمان فرزند پسر به دنیا آورند رژیم فقط لازم است به مدت سه ماه و به خصوص در ماهی که لقاح صورت می گیرد مورد استفاده واقع شود . این روش فقط لازم است توسط زن اجرا شود زیرا تغییرات یونیک او است که اسپرماتوزوئید موردنظر را انتخاب می کند . استفاده از رژیم با به کاربردن یک دستور آشپزی صورت نمی گیرد بلکه یک نسخه پزشکی محاسبه شده می تواند موثر باشد . استفاده درازمدت از این رژیم پزشکی اثر سوء بر سلامت مادر و بچه نیز به جای نمی گذارد . به طور مثال سدیم علاوه بر نمک طعام ، در غذاهای دریایی ، گوشت ، تخم مرغ ، شیر ، جگر گوساله ، هویج ، اسفناج و … وجود دارد و مقدار مصرف روزانه آن معادل 500 گرم است درصورتی که رژیم های غذایی معمولا تا 4 برابر این مقدار را به بدن می رسانند . منابع غذایی حاوی پتاسیم در فرآورده هایی مثل گوشت ، غلات ، میوه ها و سبزی ها وجود دارد . مقدار نیاز روزانه به پتاسیم یک میلی گرم است اما در رژیم های غذایی معمولا تا 15 برابر این مقدار پتاسیم وجود دارد . کلسیم که مقدار احتیاج روزانه آن در بدن 800 میلی گرم در روز است ، در فرآورده هایی مثل شیرکاکائو ، ماست ، بستنی ، شلغم ، بادام و ساردین وجود دارد . منابع غذایی حاوی منیزیوم نیز شامل قهوه ، کاکائو ، غلات ، سبزی ها ، سویا ، چغندر ، گردو ، جوانه گندم و … است . در بعضی تحقیقات با این روش تا 85 درصد موفقیت گزارش شده که برای چنین روش ساده ، ارزان و بدون ضرری نتیجه ی بسیار خوبی است .

یکی از تغییرات دیگری که در میزان تخمک گذاری صورت می‌گیرد ، اضافه شدن مقدار گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم در موقع تخمک گذاری است . بالا رفتن مقدار گلوکز در ترشحات دهانه رحم به جذب اسپرماتوزوئیدها کمک می کند و از آنجا که اسپرماتوزوئید پسر از قدرت تحرک بیشتری برخوردار است . مناسب بودن ترشحات دهانه رحم بیشتر به نفع اسپرماتوزوئید پسر است . از روش تصحیح رژیم گاه در مراکز انتخاب جنسیت در کشورهای انگلستان ، فرانسه ، کانادا و دیگر کشور های پیشرفته همراه با روش جدا کردن اسپرماتوزوئیدها استفاده می شود . ولی در آمریکا کمتر از این روش استفاده می شود . استفاده از میوه‌های شیرین محتوی گلوکز در روزهای تخمک گذاری ، محیط را برای جلب اسپرماتوزوئید Y مناسب تر می کند . چرا که قند خون به سرعت بالا می رود . غذاهای شامل گلوکز عبارتند از گلوکز ، ساکاروز ، شربت ذرت ، عسل ، آب نبات ، غلات صبحانه شیرین شده ، هویج ، بیسکوئیت ، سیب زمینی پخته ، کشمش ، نان گندم سفید ، نوشابه های دارای شکر و یا پلیمرهای گلوکز است .

تعیین جنسیت جنین

به طور خلاصه غذاهایی که بیشتر برای لقاح پسر مناسب است عبارتند از کلیه غذاهای شور ، موز ، خرما ، هویج ، سیب زمینی ، جگر ، گوشت و تخم مرغ و غذاهایی که برای داشتن فرزند دختر مناسب است عبارتند از شیر و فرآورده های آن ، ماهی ساردین ، خاویار ، بادام ، کاکائو و جوانه گندم ، کلم ، کدو و فلفل سبز .

همچنین جالب است که بدانید رژیم غذایی کم انرژی که حداقل کالری ، مواد معدنی و مواد مغذی را داشته باشد ، با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر می‌شود . پژوهشگران از 740 زن که برای اولین بار باردار شده بودند و از جنسیت جنین خود آگاه نبودند ، خواستند تا اطلاعات مشروحی در مورد عادات غذاخوردن خود پیش و پس از باردارشدن ارائه کنند . این زنان بر حسب میزان کالری دریافتی در حول و حوش زمان لقاح به سه گروه تقسیم شدند . پنجاه و شش درصد زنان گروهی که بیشترین میزان دریافت کالری را داشتند ، نوزاد پسر داشتند ، در حالیکه در گروهی که کمترین میزان مصرف غذا و به طبع کالری را داشتند ، این میزان 45 درصد بود . گروهی که بیشتر نوزاد پسر به دنیا آورده بودند ، علاوه بر میزان بیشتر کالری دریافتی ، با احتمال بیشتری طیف وسیع تری از مواد مغذی از جمله پتاسیم ، کلسیم و ویتامین‌های C، E و B12 دریافت کرده بودند . نسبت نوزاد پسر همچنین برای زنانی که روزانه دست کم یک ظرف غلات صبحانه می‌خوردند ، در مقایسه با افرادی که یک ظرف یا کمتر از آن در هفته می‌خوردند ، به شدت بالا می‌رفت . به گفته پژوهشگران این یافته های غیر منتظره با تغییر تدریجی به نفع دختران در نسبت های جنسی نوزادان تطبیق دارد . پژوهش های قبلی نشان داده است که علی رغم همه گیری فزاینده چاقی ، میزان میانگین دریافت کالری در اقتصادهای پیشرفته کاهش پیدا کرده است . شمار بزرگسالانی که صبحانه نمی‌‌خورند نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است . دانشمندان می گوید یافته‌ها حاکی از وجود یک “مکانیسم طبیعی” برای انتخاب جنسیت دارد . رابطه میان رژیم‌ غذایی غنی و کودکان مذکر ممکن است توضیحی تکاملی داشته باشد . در اغلب گونه ها شما فرزندان مذکر می‌تواند بسیار بیشتر از فرزندان مونث باشد . اما تنها اگر شرایط مطلوب باشد و در شرایط نامطلوب اعضای نر گونه ممکن است اصلا نتوانند جفت‌‌گیری کنند ، در حالیکه ماده ها به طور مداوم تری تولیدمثل می‌کنند . اگر مادر منابع فراوانی در اختیار داشته باشد ، صرف منابع در تولید فرزندان مذکر معقول است ، زیرا به نسبت به داشتن یک دختر ، احتمال بیشتری وجود دارد که برای او نوه‌های بیشتری تولید کند . اما در زمان های کمبود منابع و قحطی ، دختر دار شدن سرمایه گذاری بی‌خطرتری است .

 • لقاح مصنوعی :

پژوهش‌ها در مورد “لقاح آزمایشگاهی” (IVF) نشان دهنده آن بوده است که میزان های بالاتر گلوکز یا قند ، رشد و نمو رویان های مذکر را تحریک می‌کند ، در حالیکه باعث مهار رشد رویان های مونث می‌شود . اگر که قصد دارید از این روش برای تعیین جنسیت قبل از بارداری استفاده کنید حتما نکات زیرا به خاطر بسپارید .

 1. حتما با یک متخصص زنان زایمان یا حداقل پزشک عمومی تماس بگرید تا یک چکاپ کامل بشوید و از نظر بیماری هایی مانند سرخچه ، دیابت ، بیماری های ارثی و ژنتیکی و سایر بیماری ها سلامتی تان محرض شود ، زیرا در صورت داشتن این بیماری ها ممکن است رژیم غذایی تاثیر منفی بروی بدن شما بگذارد و هم ممکن است این بیماری ها بروی جنین و نوزاد آینده شما تاثیر منفی بگذارند ، پس حتما با پزشکتان مشورت کنید و او را از تصمیم خود برای بارداری آگاه سازید تا او نیز اگر داروهای مضری را مصرف می‌کنید قطع یا تعدیل کند .
 2. از زمانی که تصمیم می گیرید صاخب فرزند شوید ، عادت های خوب را تجربه کرده و عادت های بد را رها کنید . سلامت همسر شما نیز در این چند ماه قبل از حاملگی خیلی مهم است . چون حدود 70 روز طول می کشد تا اسپرم مرد به رشد کامل برسد .
 3. در این دوران بیشتر مواظب سلامت خودتان باشید و از انجام رفتارهای پرخطر و تماس با محیط هایی که احتمال بیماری شما را افزایش می دهند خود داری کنید ، بر فرض مثال چنانچه در منزل گربه دارید و می خواهید جای آن را تمیز کنید یا باغبانی کنید ، از دستکش استفاده کنید تا احتمال بروز بیماری هایی نظیر توکسوپلاسموزیس که گاهی در رشد جنین تاثیر می گذارد کاهش یابد .
 4. برای گرفتن یک رژیم غذایی مناسب و مطلوب حتما با یک متخصص تغذیه تماس بگرید و قصد خود را برای بارداری با ایشان در میان بگذارید و بر طبق جنسی که‌ می خواهید بدنیا آورید با او مشورت کنید .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .