اهداف ازدواج (نجات از تنهایی)

اهداف ازدواج (نجات از تنهایی)

بدون شک هر نوع عملی که از جانب انسان ها سر می زند ، متوجه هدف و غایتی است . ازدواج نیز همانند سایر اعمال برای تمام زوج ها اهدافی را در پی خواهد داشت . برای ازدواج نیز اهداف متعددی وجود خواهد داشت . که در اینجا به آن ها می پردازیم این اهداف به صورت تیتروار عبارتنداز ؛ ارضای غرایض ، بقای نسل ، یافتن سکون ، تکامل انسان ، نجات از تنهایی ، محل انس و دوستی ، طهارت نسل ، حفظ پاکدامنی ، ایجاد سلامت و امنیت اجتماعی ، تامین نیازهای انسان و غیره . ما قصد داریم در هر بخش به بررسی یکی از این اهداف بپردازیم .

  • نجات از تنهایی .

همسرتان را از تنهایی نجات دهید . انسان موجودی مدنی الطبع و یا فطرتا اجتماعی تلقی می گردد ، ازدواج به او این فرصت را می دهد که به این ویژگی خویش جامعه عمل بپوشاند و کسی را در کنار خویش داشته باشد که پیوند اجتماعی برای او به وجود آورد . بنابراین زوج های جوان باید در نظر داشته باشند این خواسته همسرشان برای وی خیلی مهم تلقی می گردد ، این سوال را از خودتان پرسید وقتی که در کنار همسرتان هستید چه احساسی دارید ؟ آیا احساس تنهایی می نمایید یا واقعا احساس می کنید که با کسی که با شما همدل و همراه است همراهید ؟ باید سعی نمایید بین شما جدایی روانی یا به عبارتی طلاق عاطفی پیش نیاید چرا که در این صورت کم کم پایه های پایداری خانواده شما رو به سستی خواهد گذاشت . خانواده خود را به محلی تبدیل کنید که امکان دچار شدن همسرتان به افسردگی ، فساد ، ناپاکی و آسیب های اجتماعی هرگز در آن وجود نداشته باشد . امروز می دانیم کسانی که دچار برخی از فسادها و آسیب های اجتماعی می گردند ، ریشه در شرایط فردی آن ها دارد . این شرایط فردی در محیط زندگی آن ها یعنی خانواده برایشان رقم می خورد . چرا بعضی از افراد به اعمال منافی عفت دست می زنند ؟ ترک منزل می کنند ؟ افسرده می شوند ؟ به اعتیاد و قمار روی می آورند ؟ یکی از علل اصلی اینگونه اعمال و رفتارها در میان مردان و زنان به کیفیت رابطه آن ها با همسرشان بر می گردد .

لذا باید سعی نمایید یکی از اهداف زندگی مشترک و ازدواج تان را بر این اساس استوار سازید که ضمن مشارکت و همکاری و تعاون با یکدیگر بتوانید نفس خویش را از گناهان و زشتی ها و نابهنجاری های اجتماعی پاک نگه دارید و در برابر آن ضمن پرداختن به اعمال نیک ، خویش را باور نمایید و در کنار یکدیگر باشید . باید سعی نمایید راه هایی را که منجر به فساد و آسیب به حریم خانواده شما می گردد را بزدایید و در این راستا اگر کمکی از کسی برمی آید از کمک خواستن امتناع نکنید ، باید سعی کنید ضمن برآورده نمودن کامیابی های مشروع جنسی یکدیگر ، از راه یافتن همسرتان به افسردگی ، تنهایی و تباهی و اعتیاد جلوگیری نمایید . در خانواده باید چنان عمل نمایید که همسرتان از پرداختن به شب نشینی های خانمان سوز و دوستی های مسئله آفرین در امان باشد . باید سعی نمایید هر روز میزان اعمال ، دینداری و پایبندی به اخلاقیات را در خانواده بالا ببرید . چرا که همسران دیندار ، با ایمان و شایسته ، همسرانشان را به خوبی و صلاح دعوت می نمایند و همسر لاابالی و بد اخلاق همسرش را به فساد و بداخلاقی سوق می دهد و از هدف مقدس انسانیت دور می گرداند .

خانواده را به محل ابراز دوستی ، محبت و عشق به یکدیگر تبدیل کنید . یکی از ویژگی های بارز انسانی توجه به جنس مخالف می باشد ، که حاصل بلوغ جنسی است . در این قضیه شرایطی که هم مشروع باشد هم قانونی و هم بدون دغدغه ، بطوریکه در پرتوی آن فرد بتواند دوست داشتن را ، محبتش را ، عشقش را به جنس مخالف بروز نماید ، چیزی جز ازدواج نیست . تنها ازدواج است که محل مناسبی برای انسان ها جهت بروز عواطف خویش نسبت به یکدیگر را فراهم می آورد . حالا که شما زوج های عزیز توانستید به این بزرگ دست یابید ، باید سعی کنید دوست داشتنتان را ، محبتتان را ، عشق و علاقه تان را به همسرتان آشکارا ابراز دارید تا او نیز متقابلا جرات پیدا نماید عشق و علاقه اش را نسبت به شما نشان دهد .

بدون شک تعداد زیادی از زنان و مردان اعلام می نمایند که به همسرشان علاقه مند می باشند و ازدواج با او را دلیل بر این علاقه مندی می دانند . این درست است ، ولی آنچه مهم و حیاتی به نظر می رسد این است که این علاقه مندی باید برای طرف مقابل آشکار گردد تا تاثیر مثبتی بر رفتار او نسبت به شما داشته باشد . خیلی مواقع عشق ، علاقه و احترام در درون فردی نسبت به همسرش موج می زند اما از آنجایی که هیچ تلاشی در جهت آشکار ساختن آن برای طرف مقابل صورت نمی گیرد و برای او قابل لمس نمی گردد ، زندگی توام با رنج و ناراحتی می گذرد و طرف مقابل احساس می کند که همسرش به او علاقه ای ندارد . بنابراین تلاش و کوشش در زوج باید بر این اصل استوار گردد که عشق و علاقه خویش نسبت به همسرش را نشان دهد .

مازلو عقیده دارد عشق به معنای علایق جنسی نیست بلکه نیازی والاتر از آن است . در صورتی که غرایز جنسی مانند احتیاج به آب ، غذا و گرما جنبه فیزیولوژیکی دارند . او می نویسد در رفتار جنسی رفتار دیگری نیز در تعیین آن دخالت دارد که عمده آن ها نیاز به عشق و محبت است و این حقیقت را نباید نادیده گرفت که نیاز به محبت شامل دوست داشتن و دوست داشته شدن است . فروم در کتاب “هنر عشق ورزیدن” می گوید ؛ آدمی زندگی آشفته خود را با توانایی که به دوست داشتن و مهر ورزیدن دارد می تواند سر و سامان بخشد . تمام بشریت تشنه محبت و عشق است و باید نظام اجتماعی این نیازها را ارضاء کند . در درون خانواده عوامل درجه اول زنان و مردان هستند لذا باید آنان کوشش نمایند که این نیاز یکدیگر را برآورده نمایند .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .