50 پیشنهاد برای ساختن زندگی موفق و برخورد مناسب همسران با یکدیگر (قسمت اول)

50 پیشنهاد برای ساختن زندگی موفق و برخورد مناسب همسران با یکدیگر (قسمت اول)

در این مطلب به بیان پیشنهاد هایی جهت داشتن یک زندگی موفق و ارتباط موثر با همسر و یا بعبارت دیگر برخورد مناسب همسران با یکدیگر میپردازیم .

 1. زمانی شما یک زندگی موفق خواهید داشت که ؛ نسبت به همسر خود نگرشی مطلوب و متعالی داشته باشید و او را امانت الهی بدانید و در حفظ و نگهداری این ودیعه الهی تلاش کنید .
 2. به همسر خود احترام بگذارید و با او محترمانه صحبت کنید و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبت فراوان ، دریغ نورزید .
 3. حقوق متقابل خود و همسر خود را بشناسید و در ایفای حقوق همسرتان تلاش کنید .
 4. باور کنید که پدر و مادر کانون منظومه خانوادگی هستند که تشعشعات عاطفی خود را در محیط خانواده پراکنده می کنند و حیات عاطفی را رونق می بخشند .
 5. باور کنید که پدران و مادران پایه گزاران شخصیت فرزندان و معمار خوشبختی آن ها هستند بنابراین در تقویت روابط خود هر چه بیشتر تلاش کنید .
 6. برای داشتن زندگی موفق ، همسر خود را فردی با ارزش و برخوردار از کرامت انسانی بدانید .
 7. اینکه همسر خود را فردی مستعد کمال ، پیشرفت و تحول بدانید به شما برای داشتن یک زندگی موفق کمک زیادی می کند .
 8. به پیشرفت ، ترقی و رشد شخصیت همسر خود علاقه مند باشید و زمینه را برای تحقق این امر فراهم نمایید و از این طریق کانون خانواده را از زوال و فرسایش تدریجی مصون سازید و عرصه زندگی را برای نو آوری ها بگسترانید .
 9. در یک زندگی موفق می بایست زمینه را برای پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم سازید و از داد و ستد عاطفی به سه شیوه قلبی ، کلامی و عملی استفاده کنید . به همسر و شریک زندگی خود ابراز محبت کنید و همسر خود را از صمیم قلب دوست بدارید .
 10. محبت خود را به همسرتان به صورت عملی نیز نشان دهید و سعی نمایید در روز تولد او ، یا سالگرد ازدواج به همسرتان هدیه دهید و از این طریق محبت خود را ابراز نمایید .
 11. سعی کنید فهرستی از قابلیت ها ، صفات مثبت همسر خود را در نظر بگیرید و به موارد مثبت وجود و شخصیت او کاملا توجه کنید و در مناسبات با او به این قابلیت ها اشاره نمایید و از صفات برجسته و مثبت او تعریف کنید و از این طریق فضای خانواده و گفتگو را به فضایی گرم و صمیمی و آکنده از روحیه مثبت تبدیل نمایید .
 12. به جنبه های مشترک فکری و روحی خود و همسرتان توجه کنید و سعی کنید ، خصایص مثبت ، سازنده هر دو به تدریج بیشتر شود و از طریق خود آگاهی ، خود سنجی به خود سازی برسید و صفات بر جسته انسانی را در وجود خود و همسرتان تقویت نمایید .
 13. سعی کنید با همسرتان تفاهم داشته و رابطه حسنه داشته باشید . این تفاهم می تواند در حضور دیگران و یا در فضای خلوت زندگی صورت پذیرد . این امر مستلزم بهره گیری از ” هنر خوب شنیدن و خوب گوش دادن است “ . پس سعی کنید هنگام گفتگو با همسرتان ، به دقت به گفتار او توجه کنید و اجازه دهید مطالب خود را کامل بیان کند .
 14. باور کنید که همسرتان انسانی است منحصر به فرد و واجد ویژگی های مثبت و منفی . پس از مقایسه او با دیگران به شدت بپرهیزید . سعی کنید او را با گذشته اش مقایسه کنید و تغییرات رفتاری و پیشرفت فکری و اخلاقی او را تحسین نمایید .
 15. برای داشتن زندگی موفق سعی کنید حالات و روحیات همسر خود را بشناسید و فهرستی از آرزوها و علایق او تهیه کنید و از انتظارات او آگاه شوید . سپس خود را به تامین خواسته ها و علایق منطقی او ملزم نمایید .
 16. سعی کنید برای حریم شخصی  یکدیگر احترام قائل شوید واز بحث و جدل های بی مورد جلوگیری نمایید و در مقابل با سکوت و یا ارائه پیشنهادی مناسب ، بحث را به گفتگویی سازنده و ثمر بخش  تبدیل نمایید .
 17. باور کنید هر کلمه و گفتار شما ، در بردارنده بار عاطفی و روانی است که بر وجود شنونده تاثیر مثبت و منفی دارد . پس سعی کنید با کلماتی گرم و توام با احترام و محبت صحبت کنید . و از کلمات ملامت آور و تحقیر آمیز هرگز استفاده نکنید .
 18. سعی کنید برای رسیدن به تفاهم و مناسبات بیشتر با همسرتان از صداقت و راستی استفاده کنید . باور کنید که رمز خوشبختی و توفیق ، استقاده از رفتارهای صادقانه است .
 19. برای داشتن و ساختن یک زندگی موفق می بایست به مدیریت کانون خانواده اهمیت دهید و سعی کنید در تصمیم گیری و هدایت زندگی از توانمدی لازم برخوردار شوید و حدود وظایف هر یک از اعضای خانواده را مشخص نمایید و در مواجهه با مشکلات زندگی از سیاستی متناسب و کارساز استفاده نمایید .
 20. به موجب قانون مدنی کشور ما ، مدیریت خانه با مرد است . با قبول این موضوع  در تصمیم گیری برای امور زندگی با همسرتان مشورت کنید زیرا زندگی مشترک مستلزم مشارکت زن و شوهر در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها است .
 21. برای تداوم و تعالی خانواده و دستیابی به سعادت و خوشبختی ، مصلحت زندگی مشترک را بر منفعت شخصی ترجیح دهید و سعی کنید خواسته های فردی خود را کم رنگتر از اهداف زنگی زناشویی در نظر بگیرید و انعطاف پذیر باشید .
 22. از لجاجت و رقابت ناسالم با همسرتان بپرهیزید و به دنبال یکدلی ، یکرنگی ، صمیمیت و رفاقت باشید . یکی از مهمترین عوامل تزلزل در بنای خانواده و آغاز نا بسامانی و مشکلات زناشویی لجاجت است . سعی کنید همسرتان را همان گونه که هست بپذیرید و روابط خود را بر پایه محبت تنظیم نمایید .
 23. هرگز سعی نکنید در صدد تملک کامل همسرتان باشید . همیشه تعادل را بر قرار کنید .
 24. به اصل تفاوت های فردی معتقد باشید و باور کنید که زن و شوهر دو موجودند که از نظر هوش ، استعداد ، علایق و خصایص جسمانی و اخلاقی تفاوت هایی دارند . سعی کنید حداکثر توافق و تفاهم بین خصایص شما و همسرتان به تدریج برقرار گردد و وجود یکدیگر را مکمل و متمم هم بدانید و به تکامل هم کمک کنید .
 25. سعی کنید خود را برتر و بالاتر از همسرتان احساس نکنید و او را شریک زندگی بدانید و به این نکته توجه کنید که درجات تحصیلی ، موقعیت اجتماعی ، وضعیت سنی ، امکانات مالی شما ، باید بر میزان فروتنی و خضوعتان بیفزاید . بخصوص زمانی که در پیشرفت های تحصیلی و موقعیت های مادی شما ، همسرتان نقش مهم و اساسی داشته است .

منبع : خانواده متعادل ؛ حقوق ، وظایف و نحوه رفتار همسران با یکدیگر . تالیف احمد صافی . انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .