50 پیشنهاد برای ساختن زندگی موفق و برخورد مناسب همسران با یکدیگر (قسمت دوم)

50 پیشنهاد برای ساختن زندگی موفق و برخورد مناسب همسران با یکدیگر (قسمت دوم)

در این مطلب به بیان پیشنهاد هایی جهت ساختن زندگی موفق و ارتباط موثر با همسر و یا بعبارت دیگر برخورد مناسب همسران با یکدیگر می پردازیم .

 1. برای پایه گذاری و ساختن زندگی موفق ؛ به اصل مشارکت در زندگی مشترک معتقد باشید و سعی نکنید تمام کارها را به تنهایی انجام دهید بلکه از همسر و فرزندانتان نیز کمک بگیرید . باور کنید که در ازدواج و تشکیل خانواده مرد و زن عالی ترین سرمایه های وجود خود یعنی روح و قلب ، آرزوخا و احساسات و امکانات خود را به مشارکت گذاشته و با قبول همفکری ، همیاری ، مددکاری و تعهدات گوناگون ، بهترین جلوه کشارکت را ارائه می کنند .
 2. به این نکته اهمیت دهید که امروزه مدیر موفق ، مدیری است که به قابلیت ها و قدرت های اعضای خانواده خود بهای لازم می دهد و برای بروز و ظهور این توانمدی های خدادادی مساعد می نماید . پس با مشارکت محیط خانه را به فضایی بالنده و ثمر بخش تبدیل کنید .
 3. در راستای ساختن زندگی موفق و شاد سعی کنید شرایط کاری ، موقعیت اجتماعی ، اقتصادی ، وضع جسمانی و روانی و سنی همسرتان را به خوبی بشناسید و به تناسب این خصایص از یاری به او در داخل و خارج از خانه دریغ نورزید و در شرایط ویژه نظیر : بیماری همسر ، دوران بارداری یا تولد فرزند ، مسافرت ویا مأموریت شوهر ، تعداد فرزندان ، دوران تحصیل زن و مرد و … به کمک یکدیگر بشتابید و به سهولت امور زندگی و شادی و شادکامی و رفاه هم کمک نمایید .
 4. همیشه به همسرتان متذکر شوید که کار او به ویژه در خانه برای شما با ارزش است پس سعی کنید کارهای خانه را کم ارزش و کار بیرون را با ارزش تلقی نکنید . این امر در تقویت روحیه و مبانی خانواده تأتیر زیادی دارد .
 5. اگر به دلیل کار زیاد و تعهدات بیرون از منزل قادر نیستید به همسرتان کمک کنید ، علاقه خود را به کمک و همکاری با او ابراز نمایید و او را از حمایت خود مطمئن نمایید .
 6. در جهت ساختن زندگی موفق ، در مدیریت خود از مرد سالاری و زن سالاری بپرهیزید و برای داشتن یک خانواده متعادل از حق سالاری پیروی کنید و به گفتار امام باقر(ع) که کی فرمایند ؛ ” حق را بگویید ، گر چه علیه خودتان باشد” . کاملا توجه کنید . در مدیریت خانه ، هیچکدام از زن و مرد نباید نظرات و سلیقه های خود را بر دیگری تحمیل نمایند . پس باید کلام جق و منطق صحیح را چه از جانب مرد باشد و چه از جانب زن پذیرفت .
 7. سعی کنید در زندگی دهن بین نباشید و به هنگام اظهار نظر و دلداری درباره هر کس و هر پیام به کسب اطلاعات مستند بپردازید . این امر موجب می شود که قضاوتی صحیح ، مستقل و منطقی داشته باشید و داوری اشتباه را به حداقل برسانید .
 8. برای تعادل در زندگی و کامیابی هر چه بیشتر ، از خوش خلقی و گشاده رویی و چهره ای پر نشاط استفاده کنید و کوشش کنید که با شیوه های گوناگون گرد و غبار افسردگی را از چهره همسرتان بزدایید . هرگز اجازه ندهید افکار مأیوس کننده و منفی بر وجود اعضای خانواده شما سایه افکند و ریشه های شادکامی و شادابی شما را از بین ببرد .
 9. برای اینکه بتوانبد در راستای ساختن زندگی موفق گام بردارید ؛ نارسایی ها و رنج های گذشته خود و یا همسرتان را مرتب یادآوری نکنید . سعی کنید نسبت به آینده خوش بین باشید و از لحظه های موجود حد اکثر استفاده نمایید .
 10. در جهت ساختن زندگی مشترک موفق سعی کنید از تجارب و خاطرات تلخ زندگی دیگران عبرت بگیرید و تجارب خوب دیگران را در زندگی بکار ببرید . مطمئن باشید این امر بر نشاط و شادابی و شادکامی زندگی شما خواهد افزود .
 11. به منظور جلوگیری از تزلزل خانواده و آسیب های احتمالی توقعات و انتظارات شما از همسرتان باید مناسب با امکانات و توانمندی او باشد . مطمئن باشید که همخوانی خواسته ها و انتظارات منطقی شما روح تفاهم و همدلی و شادابی زندگی را افزون می کند . پس سعی کنید از چشم و هم چشمی بپرهیزید و خواسته هایتان را کنترل نمایید .
 12. برای دستیابی به یک زندگی سالم و متعادل از بزرگواری و گذشت نسبت به یکدیگر بهره بگیرید . نادیده گرفتن مسائل جزئی ، عفو و تغابل نسبت به بعضی از گفته ها و رفتار ها و نادیده گرفتن بعضی از اشتباهات و بهره گیری از سعه صدر و بزرگ منشی در زندگی خانوادگی از رموز اساسی تحکیم بنیاد خانواده و از عوامل موثر در زندگی مشترک همسران است .
 13. در جهت ساختن زندگی موفق می بایست ؛ از موشکافی عیوب و عیب جویی همسرتان و به رخ کشیدن آن ها بپرهیزید و عیب پوشی را سرلوحه مناسبات با همسر خود قرار دهید . این امر به دست یابی امنیت روحی و روانی خانواده کمک می کند .
 14. برای ایجاد یک ارتباط موثر و ساختن زندگی موفق در صورتی که مایلید از انتقاد سازنده در مورد رفتار همسرتان استفاده کنید ، سعی کنید با ذکر یکی از جنبه های مثبت او زمینه را برای نقد سازنده فراهم سازید .
 15. برای حفظ حریم خانوادگی و روابط صحیح انسانی و تقویت امنیت و تفاهم در زندگی سعی کنید اسرار و رازهای درونی خانواده را نزد دیگران باز گو نکنید . از این طریق اعتماد همسرتان را نیز جلب می کنید .
 16. سعی کنید در ارتباط و گفتگو با همسرتان از لحن آمرانه و تحکمی بپرهیزید و نظرات خود را درباره بهبود زندگی و برخورد مناسب با فرزندان و یا اطرافیان به صورت پیشنهاد به همسرتان مطرح نمایید . با این روش پذیرش نظر شما از جانب همسرتان میسر می شود .
 17. سعی کنید با مطالعه کتاب های مختلف ، شرکت در مجالس مذهبی ، اخلاقی و عملی و تفکر در زندگی خانواده های موفق و شناخت رمز موفقیت آن ها ، اطلاعات خود ، همسر و فرزندانتان را افزایش دهید . همچنین با تقویت اعتماد به نفس و بهره گیری از تجارب ارزنده دیگران ، خود و افراد خانواده را برای برخورد منطقی با مشکلات زندگی آماده سازید .
 18. در هنگام گفتگو با همسرتان ، آرامش خود را کاملا حفظ نمایید . سعی کنید عصبانی نشوید و در صورت پدید آمدن این حالت از ادامه بحث خودداری نمایید .
 19. هنگامی که عصبانی هستید این گفتار امام علی(ع) را مد نظر قرار داده و به آن عمل نمایید . امام علی (ع) می فرمایند ؛ “به هنگام خشم نه تنبیه ، نه دستور و نه تصمیم” .
 20. سعی کنید نگرانی ها و افکار منفی مربوط به محیط کار خود را به محیط منزل منتقل نکنید و از این طریق آرامش و فضای گرم خانه را به هم نزنید .
 21. برای ایجاد و یا تقویت روحیه همسرتان و رفع پاره ای از مشکلات و نگرانی های زندگی به تغییر برخی از شرایط حاکم بر خانواده و ارائه برنامه های متنوع اقدام نمایید . باور کنید مردان و زنانی از هنر ، علم و تجربه مدیریت برخوردار هستند که از فرصت های به دست آمده در زندگی حداکثر استفاده معقولانه را می کنند و شرایط را برای زندگی بهتر مساعد می سازند . پس سعی کنید آینده و حوادثی که شاید هرگز روی ندهد شادکامی زندگی کنونی شما را بر هم نزند و شما را دچار نگرانی و پیری زودرس نسازد .
 22. در برنامه های زندگی خود زمانی را برای گفتگو و ابراز محبت و تبادل نظر با همسرتان اختصاص دهید و این امر را در اولویت قرار دهید . سعی کنید شرایط کاری ، وجود فرزندان و اطرافیان شما را از توجه به این امر مهم باز ندارد .
 23. فلسفه زندگی خود را بر خوش بینی قرار دهید و با این نگرش سلامت عواطف و نشاط زندگی خود را تضمین نمایید .
 24. برای داشتن و ساختن زندگی موفق در زندگی خانوادگی معتقد به برنامه ریزی باشید و باور کنید که با داشتن برنامه و التزام به اجرای آن می توانید مشکلات زندگی خود را کاهش دهید و از قوای حیاتی خود و سایر اعضای خانواده به خوبی استفاده نمایید .
 25. همچنین برای داشتن و ساختن یک زندگی موفق در تمام مراحل زندگی و در ارتباط با زندگی خانوادگی ، خداوند را در نظر بگیرید و در گفتار و برخورد و رفتار خود با همسرتان و سایر اعضای خانواده نیت خود را خالص گردانید .

منبع : خانواده متعادل ؛ حقوق ، وظایف و نحوه رفتار همسران با یکدیگر . تالیف احمد صافی . انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .