راه هایی برای جلب رضایت خانواده ها در ازدواج

راه هایی برای جلب رضایت خانواده ها در ازدواج

ازدواج یکی از تصمیم های مهم زندگی هر انسانی است و جلب رضایت والدین برای هر دو طرف یکی از مهمترین شروط لازم برای تشکیل زندگی می باشد .

  • رضایت والدین برای ازدواج .

از قدیم شنیده ایم که می گویند ازدواج تنها وصلت دو جوان نیست ؛ بلکه وصلت دو خانواده است و چه بسا والدین نقش بسزا و قابل ملاحظه ای در سازگاری و سعادت زندگی مشترک زوجین دارند . جلب رضایت والدین از مهمترین شروط لازم برای شروع زندگی مشترک محسوب می شود .

پسری می گوید ؛ سه سال است دختری را دوست دارم که بسیار باوقار ، با نجابت ، خانم و اهل زندگی است ، اما مادرم به شدت با ازدواج ما مخالفت می کند ، جالب است بدانید تنها دلیل عدم رضایت مادرم آن است که این دختر را به لحاظ موقعیت اقتصادی و اجتماعی در سطح ما نمی بیند ؛ چرا که خانواده ایشان از سطح مالی پایینی برخوردارند و در پایین شهر سکونت دارند . بارها به خانواده دختر پیشنهاد داده ام که من خواهان دخترشان هستم ، اجازه وصلت دهند اما نه دختر و نه خانواده اش رضایت نمی دهند و شرط ازدواج را جلب رضایت مادرم عنوان می کنند .

تحقیقات نیز نشان داده است که عدم رضایت هر والدین پسر و دختر درباره ازدواج فرزندانشان ، باعث می شود 88 درصد زوج ها از رضایت زناشویی پایینی برخوردار باشند و نظر منفی یکی از والدین درباره آینده ازدواج ، تقریبا میزان رضایت را به 73 درصد می رساند . این در حالی است که نظر مثبت والدین درباره ازدواج باعث می شود 85 درصد زوج ها سطح بالایی از رضایت را در ارتباطات خود نشان دهند .

  • گاهی انتخاب عاقلانه است .

امروزه فضای سنتی ازدواج تا حد بسیاری تغییر کرده و اکثر جوانان ، ترجیح می دهند خود ، راجع به ازدواج تصمیم بگیرند و انتخاب کننده شریک زندگی شان باشند ، اگر چه انصافا نیز ، گاهی ملاک های سنجیده و واقعی تری هم برای ازدواج مطرح می کنند و بسیار منطقی تر و عاقلانه تر از والدین شان تفکر می کنند ؛ اما با این حال ، با توجه به فرهنگ کشور ما ، عدم موافقت خانواده های یکی از طرفین بر ازدواج ، زوج جوان را هم امروز و هم در فرداها با مشکلاتی مواجه می سازد ؛ تحمل سختی های بسیار وصال از یک سو و قطع ارتباط با خانواده از سوی دیگر ، باعث می شوند نه تنها جوان بطور کاملا ناخودآگاه در ارتباط با اطرافیانش دچار تنش شود بلکه تجربه احساسات نامساعدی چون اضطراب ، استرس و احساس گناه بر زندگی شخصی و زناشویی وی نیز ، اثرات منفی خواهد گذاشت .

  • دخالت پدر و مادر ، چه وقت و چگونه .

“تو باید با شخص مورد نظر ما ازدواج کنی” ،  “این فرد شایستگی ، حضور در خانواده ما را ندارد” ، “تو حق نداری با فرد مورد نظرت به فلان دلیل ازدواج کنی” ، “فرد انتخابی تو مورد پسند و علاقه من نیست” و … ؛ جملات آشنایی هستند که هر پدر و مادری به هنگام مواجه با فرد انتخابی فرزندشان ، آنها را بیان می کنند . آیا تا کنون به اثرات منفی این جملات ، بر ذهن و روان فرزندانتان اندیشیده اید !؟! نافرمانی و تضادورزی ، ایجاد کینه و کدورت و فاصله گرفتن از یکدیگر از حداقل ترین اثرات منفی این جملات بر فرزندان است . پس بر والدین واجب است ، علی رغم عدم رضایت ، همگام با درک شرایط احساسی و هیجانی فرزندشان ، در گزینش کلمات و عبارات سخنانشان ، حسن انتخاب داشته باشند و مطلبی بر زبان جاری نسازند که موجب سوختن دل عاشق فرزندشان شود . شما به عنوان والدین یک جوان ، هرگز نباید به گونه ای رفتار کنید که فرزندتان احساس کند ، هیچ اراده ای از خویش ندارد ، به جرأت بپذیرید تصمیم گیرنده نهایی در امر ازدواج ، فرزندتان است . چه بسا ایشان مسئولیت یک عمر زندگی را در پیش رو دارد و بی گمان تنها کسی تا آخر بار این مسئولیت را به دوش می کشد که خود از ابتدا انتخاب گر است . به واقع بهترین رفتار این است که به جای دخالت در کار فرزندتان ، فضایی را ایجاد کنید که او بتواند راجع به انتخاب و عواقب آن اندیشه کند ؛ نظر موافق و یا مخالف خود را با ذکر دلایل مطرح نمایید اما در نهایت ، تصمیم گیری و مسئولیت انتخاب را بر عهده فرزندتان بگذارید ، به عبارت دیگر سعی کنید تعصبات خود را کنار بگذارید و منطقی برخورد کنید ، اگر شخص مورد نظر فرزندتان شرایط مورد نظر را دارد ، او را بپذیرید و در شناخت هر چه بیشتر و عمیق تر آن فرد ، یاری گر فرزندتان باشید ، بی تردید همراهی شما با فرزندتان ، دقت نظری را به همراه خواهد داشت که در صورت مواجهه با مشکلاتی در امر ازدواجشان ، سریع تر می توانید اعلان خطر نمائید و بدون از بین رفتن حرمت ها و احترام فی مابین ، فرزندتان را از ادامه مسیر منصرف گردانید .

  • جوانان ، با مخالفت شدید والدین چه کنند .
  1. اگر مخالفت والدین تان جدی است و رضایت بر این امر را محال می دانید ، با درایت پیش بروید ؛ سعی کنید به جای قهر و جنگ از در دوستی و صمیمیت وارد شوید . بی تردید جلب حمایت و اعتماد آنان ، تضمین کننده سعادت آینده مهمترین انتخاب زندگی تان خواهد بود .
  2. بهتر است احساسات لطیف و هیجانات موقت این دوران را کنار بگذارید و اندکی از موضع عقل هم به این موضوع توجه کنید ؛ بدون پیش داوری و قضاوت نادرست از سخنان والدین تان ، دل به حرفهایشان دهید و دلایل مخالفت هایشان را بشنوید . چه بسا ممکن است شما مو ببیند و آنان پیچش مو !!!
  3. بی گمان همه پدر و مادرها سعادت و خوشبختی فرزندانشان را می خواهند و اگر امروز ساز ناسازگاری می نوازند ؛ قطعا دلیلی جز آزار و اذیت شما دارد ، اگر چه شاید برخی از دلایل مخالفت ، منطقی نباشد ، اما قطعا بپذیرید ناآگاهی و عدم شناخت آنان از مسائل روز ، موجب اختلاف نظر است و لاغیر ؛ بنابراین ، برای مواجه با منطق والدین تان پیشنهاد می کنیم صحبت های آنان را با فرد معتمد ، دلسوز ، آگاه و مدبر در میان بگذارید و نظرات آنها را هم بشنوید ، اگر آنها نیز ، هم عقیده والدین تان بودند ، حتما در انتخاب و تصمیم خود تجدید نظری داشته باشید اما در صورت موافقت آنان با نظر شما ، صبر پیشه کنید و به کمک مشاوری امین در جهت جلب رضایت والدین تان گام بردارید ، بی شک ، افرادی معتمد و امین از خارج از خانواده ، بیش از شما می توانند ، فضای صحبت را بازتر کرده و دل والدین تان را بر این امر نرم کنند .
  • اینجا حق دارید ، خودتان تصمیم بگیرید .

اگر چه دل کندن ، کاری بس سخت و دشوار است ، اما توصیه اکید ما بر این است که بدون رضایت والدین ، هرگز تن به ازدواج ندهید ، مگر آن که دلیل موجه ای بر انجام این امر داشته باشید . مثلا ، اگر مادری صرفا به دلیل تنهایی خویش ، اما و اگر های بسیاری دارد و مانع از ازدواج جوانش می شود ، در چنین مواقعی ، جوان جایز است بدون توجه به سخنان مادر ، برای ازدواج خویش تصمیم بگیرد ، البته ناگفته نماند که بهتر است با رعایت تمامی جوانب احتیاط پیش برود و با مشورت گرفتن از ریش سفیدان و عاقلان از درستی تصمیم خویش مطمئن شود .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .