نکات کلیدی جهت کاهش وزن

نکات کلیدی جهت کاهش وزن
 1. مهارت تطابق با مشکل چاقی را کسب کنید . یکی از دردناک ترین جنبه های چاقی مشکلات عاطفی و احساسی در برخورد با این قضیه می باشد . در اکثر فرهنگ ها لاغری معادل با زیبایی و شایستگی در همه ی زمینه ها ست و افراد چاق به طور غیر منصفانه ای برچسب انسانهایی تنبل ، پرخور و بی اراده را می خورند . احساس شرم و حتی افسردگی در افراد چاق بسیار شایع است که گاهی درمان این افسردگی نیاز به پزشک دارد . البته چاقی بیشتر نشان دهنده ی یک وضعیت مزمن در فرد است و دلیل بر عدم کفایت اخلاقی یا یک انتخاب خود آگاه در فرد نمی باشد . افراد چاق باید ابتدا یک تصور روشن و مثبت از وضعیت خود داشته باشند و پس از کسب بینش و اطلاعات درست درباره ی چاقی خود با یک برنامه ریزی صحیح به طرف هدف که کاهش وزن است حرکت کنند . با این دیدگاه خواهند توانست به هدف خود یعنی کاهش وزن و رسیدن به وضعیت سلامت بهتر دست پیدا کنند .
 2. در درمان چاقی خود هیچ گاه عجله نداشته باشید . یادتان باشد که رژیم غذایی با کاهش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحمل تر است عوارضی نداشته و تقریباً غیر قابل بازگشت می باشد . افزایش وزنی که هم اکنون از آن رنج می برید نتیجه ی سالها ناپرهیزی و رژیم های غذایی نامناسب است . بدیهی است که درمان مشکلی با ریشه ای عمیق و چند ساله مستلزم صرف زمان کافی است . اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود .
 3. هر گونه تغییر وزن یا تغییر صحیح در رژیم غذایی را یادداشت کنید . یادداشت کردن تغییرات مثبت و مرور آن ها به شما انژی مجدد می دهد و باعث تشویق به ادامه ی راه می شود . خود را تشویق کنید . البته به شرطی که این تشویق روی آوردن مجدد به خوراکی ها نباشد .
 4. یک رقیب و یا الگوی مقایسه در راه کاهش وزن پیدا کنید . این مسئله در ایجاد انگیزه برای شما بسیار نتیجه بخش است .
 5. از مواد غذایی کم کالری استفاده کنید . مواد اولیه غذاهای مغذی کم کالری و مناسب جهت کاهش وزن را به اندازه ی نیاز هفتگی خود بخرید و هرگاه گرسنه شدید از آن استفاده کنید . از همین امروز برای سلامتی خود قدم بردارید و غذاهای غیر مغذی را که در خانه وجود دارد کنار بگذارید .
 6. به محتوای انرژی غذایی که میخورید فکر کنید . محتوای انرژی به مقدار انرژی موجود در آن حجم از غذای مورد مصرف شما اطلاق می شود . بعضی غذاها حاوی انرژی زیادی هستند مثل مواد غذایی چرب که حتی مقدار کم آن ها انرژی زیادی را وارد بدن می کند ولی در مقابل غذاهای کم انرژی همانند سبزی ها و برخی از میوه ها را می توانید در حجم زیاد مصرف کنید بدون اینکه انرژی زیادی وارد بدن شما شود . برای مثال انرژی موجود در یک قاشق غذاخوری کَره معادل با انرژی 20 لیوان کاهوی خُرد شده می باشد . به نظر شما کدام یک احساس سیری بیشتری در شما ایجاد می کند ؟ پس غذای کم انرژی را برای رژیم غذایی خود انتخاب کنید .
 7. خوردن صبحانه را فراموش نکنید . صرف یک صبحانه ی کامل تأثیر زیادی در کاهش وزن دارد . زیرا خوردن صبحانه باعث کنترل اشتها می شود و میل به خوردن شیرینی و نشاسته را برطرف می کند . خوردن صبحانه امکان دریافت فیبر غذایی و میوه های ویتامین دار بیشتری را برای بدن فراهم می کند . همچنین افرادی که صبحانه می خورند کمتر احساس گرسنگی خصوصاً برای ناهار می کنند .
 8. در هنگام گرسنگی از میان وعده های سالم استفاده کنید . در هنگام احساس گرسنگی در حد فاصل وعده های غذایی میان وعده های سالمی مانند میوه ، آجیل بدون نمک و مقدار محدود نان و پنیر انتخاب کنید . این میان وعده ها سبب حفظ سطح انسولین در حد نرمال می شوند و در نتیجه احساس گرسنگی کمتری می کنید . هیچ گاه به مدت طولانی گرسنه نمانید . گرسنگی شدید از لحاظ روحی شما را آسیب پذیر و پرخاشگر می کند و دیر یا زود شما را مجبور به ترک رژیم غذایی و نشستن بر سر میز غذاهای پر کالری خواهد کرد .
 9. در طی روز 8 تا 10 لیوان آب بنوشید . با نوشیدن آب کاهش وزن افزایش یافته و اشتهاء کاهش میابد . نوشیدن آب در طول روز به میزان کافی باعث می شود گرسنگی را با تشنگی اشتباه نگیرید .
 10. غذاهای سُرخ شده را نخورید . برای خفظ سلامتی خود هنگام پخت غذاها از روش های بخار پز کردن ، کباب کردن و بریان کردن استفاده کنید . برای مزه دار کردن غذا می توانید از ادویه و سُس های بدون چربی استفاده کنید . بعنوان مثال می توانید از لیمو برای خوشمزه کردن ماهی یا مرغ استفاده کرده و از خوردن آن لذت ببرید .
 11. مصرف گوشت قرمز را محدود کنید . بجای استفاده از گوشت قرمز از گوشت مرغ و ماهی استفاده کنید ، همچنین گوشت بوقلمون که جزء غذاهای محبوب بدون چربی بدن سازان است تا حدی چربی سوزی می کند و می توانید آن را جایگزین گوشت قرمز کنید .
 12. مصرف نوشابه های گازدار را کاملاً قطع کنید . نوشابه ها علاوه بر انرژی بالایی که دارند باعث افزایش اشتها و زیاد خوردن می شوند و میل خوردن شیرینی جات و غذاهای چرب را افزایش می دهند .
 13. آنچه را که می خواهید در یک روز بخورید یادداشت کنید و طبق آن عمل نمایید . این یکی از بهترین روش ها برای کاهش وزن می باشد . میتوانید حداقل برای دو هفته این کار را ادامه دهید . بعد از این مدت این روش برای شما عادی می شود . بهتر است مواد لازم غذایی را که می خواهید تهیه کنید یادداشت کنید .
 14. غذای خود را با سوپ کم چربی و یا سالاد بدون سُس شروع کنید . اگر قبل از غذای اصلی سوپ یا سالاد میل کنید ، راحت تر می توانید وزنتان را کاهش دهید . این مواد باعث می شوند که گرسنگی شما از بین برود . بهتر است از چاشنی های کم کالری مانند ماست و آبلیمو برای مزه دار کردن سالاد استفاده کنید .
 15. کربوهیدرات های سالم و خوب را مصرف کنید . باید از کربوهیدرات های ساده که بدن برای مصرف آن ها انرژی زیادی نمی سوزاند مثل شکر ، قند و سایر شیرین کننده ها کمتر استفاده کرده و در عوض انواع کربوهیدرات های پیچیده و پر فیبر مثل انواع نان و ماکارونی که از آرد سبوس دار تهیه شده اند و یا سایر غلات مثل جو ، جو دوسر و انواع نان های سبوس دار استفاده کنید . انواع شیرینی ، شکلات ، آبنبات ، ژله ، نوشابه ، کیک و کلوچه را از رژیم غذایی خود حذف کنید ولی مصرف محدود بیسکویت های سبوس دار ایرادی ندارد .
 16. چربی موجود در رژیم غذایی خود را کاهش دهید . چربی در مقایسه با پروتئین و کربوهیدرات 2 برابر انرژی تولید می کند . پس برای کاهش مصرف انرژی ، کاهش چربی غذا یک گام اساسی است . غذاهای حاوی چربی زیاد مثل کلّه پاچه ، گوشت قرمز چربی دار ، لبنیات پرچرب ، روغن های مایع ، روغن جامد ، روغن حیوانی ، مارگارین ، کره ، مایونز ، خامه ، انواع نان های روغنی و غذاهای آماده مثل پیتزا و ساندویچ ها را به مقدار کم مصرف کنید .
 17. ماست کم چربی به میزان فراوان استفاده کنید . متأسفانه برخی افراد برای کاهش وزن خود معمولاً لبنیات را از رژیم غذایی روزانه حذف می کنند و این در حالی است که ماست توانایی بدن را برای سوزاندن چربی تقویت می کند . ماست چربی های اضافه ی بدن را می سوزاند و عضلات بدن را در وضعیت مناسبی حفظ می کند . افرادی که در رژیم غذایی خود ماست کم چربی را میگنجانند بیشتر از افرادی که دریافت کالری خود را کم می کنند کاهش وزن دارند . بعضی از افراد از قرص جوشان بعنوان جایگزین استفاده می کنند ولی استفاده از قرص ها و مواد شیمیایی جایگزین مناسبی در رژیم غذایی نمیباشد و باعث ایجاد مشکلات هایپر کلسیمی می شود .
 18. تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید . بجای سه وعده ی غذایی ، چهار تا شش وعده ی غذایی را با فاصله ی دو تا سه ساعت از یکدیگر بخورید . البته در این صورت باید حجم هر وعده ی غذایی کمتر از وعده های قبلی باشد ، یعنی همان مقدار غذا را که در سه وعده می خوردید را باید در شش وعده بخورید نه اینکه حجم وعده های غذا را بیشتر کنید . خوردن مقادیر کم غذا در وعده های متعدد متابولیسم بدن را افزایش می دهد .
 19. قبل از ساعت 8 شب شام بخورید . در رژیم کاهش وزن تأکید اساسی بر مصرف شام زود هنگام(قبل از ساعت 8شب) است . بنابراین قبل از خواب یک لیوان شیر وِلَرم بنوشید زیرا شیر گرم مدت زمان بیشتری در معده می ماند و احساس سیری بیشتری در طول شب خواهید داشت . همچنین شیر وِلَرم باعث آرامش اعصاب می شود و میتوانید خواب راحت تری داشته باشید .
 20. از غذاهای رستورانی و آماده استفاده نکنید . خوردن غذا های آماده (خارج از منزل) یکی دیگر از عوامل چاقی می باشد . شما می توانید غذای خود را در منزل درست کنید . با این روش نه تنها پول خود را به هدر نداده اید بلکه سلامتی خود را تضمین کرده اید .

منبع : گنجینه سبز درمان . تألیف میترا قاسمی .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .