راهکارهایی برای رفع سوء تفاهم ها

راهکارهایی برای رفع سوء تفاهم ها

کاری کرده اید یا حرفی زده اید و طرف مقابل برداشتی کاملا متفاوت با منظور شما داشته ، حالا مدام با خود کلنجار می روید که چه کنم برای رفع سوء تفاهم پیش آمده ؟!؟ سوء تفاهم در همه جا هست و برای هر کسی پیش می آید . اینکه چطور و کجا در روابط شما و دیگران سوء تفاهمی پیش آمده حالا دیگر مهم نیست بلکه مهم این است که بتوانید از راه درست و اصولی برای کاهش و رفع سوء تفاهم پیش بروید .

سوء تفاهم های خانوادگی بیش از هر نوع رابطه دیگری ، فرد را در احساس تنهایی رها می کند . شناخت موقعیت های شروع سوء تفاهم و راهکارهای حل درون خانوادگی سوء تفاهم ها لذت زندگی را دو چندان می کند .

 • راههای موثر در رفع سوء تفاهم های خانوادگی .
 1. اولین قدم در ایجاد یک مسئله یا سوء تفاهم بین شما و پدر و مادرتان ، شما و خواهر و برادرتان همین است که هنوز وضعیت و شرایط آنها را قبول نکرده باشید . این کنار نیامدن با میزان منحصر به فرد توان افراد ، می تواند دائم بر مسئله های ریز و درشت شما که ناشی از توقع زیاد شماست بیفزاید .
 2. دومین گروه که در معرض ایجاد سوء تفاهم ها هستند ، افرادی اند که همیشه و به صورت افراطی کوتاه می آیند . اگر تصمیم بگیرید که باید از همه چیز به صورت افراطی بگذرید و به نفع دیگران از خواسته هایتان دل بکنید روزی می رسد که دیگر توان تحمل و کوتاه آمدن ندارید و آن وقت حتی یک موضوع بی ارزش هم می تواند رابطه تان را شکننده کند .
 3. سومین گروه افرادی هستند که آنچه آزارشان می دهد را بیان نمی کنند و دائم درون ریزی می کنند . این گروه کم کم به ادامه روابط و حل مسئله بی میل می شوند و شاید دوستانشان را بر افراد خانواده ترجیح بدهند .
 4. چهارمین گروه هم افرادی اند که روش بیان نظرشان را تمرین نمی کنند و دائم درگیر ایجاد سوء تفاهم می شوند .
 • برای رفع سوء تفاهم چه باید کرد ؟

مجهز شدن .

 1. وقتی توان انجام کاری را ندارید جمله هایی مثل نمی توانم ، شرمنده اما بلد نیستم و … را در جواب به اطرافیان تان بگویید .
 2. اگر دلتان سرک کشیدن در کار دیگران را بخواهد ، باید منتظر دلخوری هم باشید ، پیشگیری در این موارد واجب است .
 3. احترام گذاشتن به والدین از نان شب هم واجب تر است اما هستند افرادی که بیان نکردن یک دلخوری کوچک در دل شان سم کینه ایجاد می کند و آن وقت فضا بین شما با افراد خانواده تان طوری می شود که ناراحتی ها عمیق شده و به این راحتی ها از بین نمی رود . نگرانی ، تلقی تان از کار آنها و دلخوری هایتان را تا دیر نشده با آنها در نهایت احترام و آرامش بیان کنید . بعد از آن نوبت شنیدن دلایل آنهاست بدون آنکه خود را حق به جانب بدانید .

جاذبه و دافعه داشته باشید .

 1. مشکلات تمام شدنی نیست ، پس اول سهم خودتان را در حل سوء تفاهم های خانوادگی بردارید .
 2. شما چه ویژگی ها و شخصیتی دارید !؟! بخشی از آن که دائم مورد انتقاد نزدیکانتان است را بشناسید و به فکر حل آن نقطه ضعف ها باشید .
 3. جاذبه های شخصیت خودتان که برای دورهمی های خانواده لحظه هایی شاد ، مفید و پر از خنده و مهربانی می سازد ، بشناسید و آنها را تکرار کنید .
 4. اگر مسئله ای پیش آمده که رابطه شما را با خانواده تان دچار اختلال کرده ، وقت آن است که به خودتان بگویید مسئله شما ارزش حل کردن را دارد ، چون خانواده بیش از هر گروه اجتماعی به شما وفادار خواهد ماند .

گامهایی برای حل مسئله .

اگر در فضای خانواده نتوانید سوء تفاهم ها را حل کنید ، حل مشکلات زندگی اجتماعی خیلی سخت تر می شود . به عبارت دیگر حل چالش های خانوادگی فرصت تمرین خوبی برای حل مشکلات اجتماعی نیز هست .

 • پیشنهادهای مؤثر برای رفع سوء تفاهم ها .
 1. تهیه فهرستی از مشکلات .
 2. تعریف اهداف و آنچه می خواهید .
 3. خلق راه حل ها .
 4. ارزیابی راه حل ها .
 5. انتخاب بهترین راه حل یا به کار بستن راه حل انتخاب شده .

بعضی ها 3 مرحله اول را فرایند راه حل آفرینی و 2 مرحله آخر را فرایند تصمیم گیری می دانند . خوشبختانه سو تفاهم دردی است که درمان دارد . با ایجاد بعضی اصلاحات در روش گفتگو و ارتباط تان می توانید از بروز آن جلوگیری کرده و یا در صورت بروز آنها را حل و فصل کنید .

 • روش رفع سوء تفاهم با گفتگو .
 1. با تمام وجود گوش کنید ؛ همانطور که گوش دادن به کسی که با شما مخالفت می کند یا از شما انتقاد می کند سخت است ، گوش دادن به نارضایتی های یک فرد هم کار سختی است ؛ اما می تواند کمک تان کند بفهمید مشکل کجاست و راه حلی برای آن پیدا کنید .
 2. حق را به خودتان ندهید ؛ بیشتر زوج ها به جای اینکه درک کنند آن موقعیت چطور بر همسرشان تاثیر گذاشته است ، به فکر ثابت کردن خودشان هستند . نتیجه این کار چیزی جز این نخواهد بود که هر دو طرف آسیب ببینند و ناراحت شوند . چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که همسرتان بفهمد که ارزش زیادی برای او و رابطه تان قائل هستید .
 3. روی احساسات تان متمرکز شوید ؛ زوج ها معمولا طی مشاجرات بر افکارشان متمرکز می شوند و احساسات خود را نادیده می گیرند . قبل از اینکه شروع به مشاجره کنید ، مکث کرده ، نفسی عمیق بکشید و ببینید چه حسی دارید . بعد احساساتتان را با همسرتان در میان بگذارید .
 4. همسرتان را دوستتان بدانید ؛ یادتان باشد که همسر شما دشمنتان نیست . شما و همسرتان هر دو در یک تیم هستید . فقط همین تغییر دیدگاه به شما کمک می کند همدیگر را بهتر درک کرده و برای رسیدن به یک راه حل مشترک و حل سوء تفاهم پیش آمده تلاش کنید .
 5. مشاوره را جدی بگیرید ؛ رفتن نزد مشاوره فواید بسیار زیادی دارد و به شما کمک خواهد کرد الگوی ارتباط تان را از نو بسازید و راههای سالمی برای ارتباط پیدا کنید .

زمانی که دو نفر با شخصیت های مختلف و از خانواده های مختلف به هم می رسند ، بروز اختلاف و سوء تفاهم غیرقابل اجتناب است . اما زوج های سالم قادرند به طور سازنده ای این اختلافات را پشت سر بگذارند . یادتان باشد شما و همسرتان در یک تیم هستید نه در مقابل هم . احساساتتان را بشناسید و با آرامش ابراز کنید و صادقانه به حرفهای همسرتان گوش کنید .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .