بلوغ ازدواج

بلوغ ازدواج
اگر ازدواج یک بالون باشد که قرار است شما آن را به آسمان بفرستید ، برای بلند شدن این بالون از زمین باید چند قدم اساسی بردارید . قبل از هر چیز ، سلامت بالون را چک کنید ، بعد مشعل بالون را روشن کنید ، بعد خرت و پرت های داخل آن را بیرون بریزید و در نهایت بندهای بالون را از زمین جدا کنید تا بالون پرواز کند . این چهار مرحله ، اصلی ترین مراحل پرواز دادن یک بالون هستند که در همه شرایط باید به آنها پایبند باشید .
وقتی قرار است بالون ازدواجتان را به هوا بفرستید ، مسلما نیاز دارید نگاهی به سر تا پای خودتان بیندازید و چاله هایتان را پر کنید . مطمئنا پیش از هرچیز ذهنتان سراغ مسائل مالی می رود ؛ نه !!! منظورمان از پر کردن چاله ها الزاما با دست پر خواستگاری رفتن و حساب پس انداز پر پول داشتن نیست . همین قدر که بتوانید دست در جیب خودتان کنید و برای گذراندن یک زندگی ساده و با قناعت هزینه کنید ، کافیست . اما سالم بودن چادر بالون به خیلی از ویژگی های دیگر مربوط می شود .
هر کار نیمه کاره ای که داشته باشید ، یک وصله روی چادر بالون به حساب می آید که بالا رفتن آن را با دردسر مواجه می کند ؛ یا حداقل تا رفوی درست و حسابی آن ، کمی نگرانتان خواهد کرد ، مثل سربازی یا اشتغال . اما مهم تر از این وصله ها ، خود شما هستید که باید آمادگی ازدواج را داشته باشید . آمادگی ازدواج داشتن نه به سن است و نه به شرایط زندگی . وقتی ؛
 • به اندازه کافی بالغ شوید که بتوانید درک روشنی از زندگی مشترک پیدا کنید .
 • بدانید در ازدواج به دنبال چه چیزی هستید .
 • و چطور باید با یک آدم دیگر از خانواده ، فرهنگ و حتی با طرز فکری دیگر زندگی کنید و به نقاط مشترک برسید .
آن وقت می توانید بگویید که بلوغ لازم برای ازدواج را کسب کرده اید . بنابراین ، باید برای پرواز دادن بالون ازدواج تان ، پنج نقطه از چادر بالون را چک کنید که همان بلوغ های لازم در ازدواج هستند و ما در این مطلب بترتیب اهمیت ، در زیر به بررسی آن ها می پردازیم ؛
 • بلوغ شخصیتی ؛

در بلوغ شخصیتی ؛

 1. شما از بی ثباتی هایی که معمولا در رفتار نوجوان ها دیده می شود فاصله گرفته اید و می دانید در زندگی دنبال چه می گردید ؟
 2. چرا می خواهید ازدواج کنید و دقیقا چه جور اخلاق و عقیده ای دارید ؟
 3. چه انتظاری از همسر آینده تان دارید و چقدر می توانید در مقابل او انعطاف پذیر باشید ؟

این ثبات شخصیتی و معیار داشتن برای ازدواج به معنی بلوغ شخصیتی است . کسانی که بلوغ شخصیتی دارند ، معمولا در تعریف علایق ، سبک زندگی و خواسته های خود مشکلی ندارند و در جلسات خواستگاری خیلی راحت خود را معرفی می کنند و نسبت به خودشان خود آگاهی دارند .

 • بلوغ عاطفی ؛

در بلوغ عاطفی ؛

 1. شما به ثبات فکر و رفتار در مواقع حساس زندگی رسیده اید . یعنی جایی که عصبانی می شوید ، می توانید خشم خود را به شکلی سازنده نشان دهید ، نه این که مثل کودکان سر و صدا راه بیندازید ، وسایل را بشکنید ، با طرف مقابل گلاویز شوید و … . یعنی شما در مواجهه با مشکلات زندگی می توانید آنها را مدیریت کرده و حل مساله کنید .
 2. از آن مهم تر ، در بحران های عاطفی که مورد هجوم عشق و نفرت قرار می گیرید ، می توانید این احساس را کنترل کرده و رفتاری متناسب با عقلتان بروز دهید .

در یک کلام احساسات خود و دیگران را می فهمید و آنها را به طور مناسبی مدیریت می کنید . چیزی که روانشناسان از آن به عنوان هوش عاطفی (EQ) یاد می کنند و آن را مکمل IQ می دانند .

 • بلوغ اجتماعی ؛

در بلوغ اجتماعی ؛

آنچه مهم است این است که شما شغل و مهارت هاى شخصى خاصی داشته باشید . مثلا زبان می دانید ، مطالعات خاصی در یک حوزه خاص دارید ، هنر و تحصیلات مشخص دارید و برای ادامه دادن یا ندادن آن برنامه ریزی کرده اید ، وضعیت سربازی تان مشخص است ، مهارتی دارید که اگر از کار بیکار شدید ، می توانید با آن گلیم تان را از آب بیرون بکشید و … .

 • بلوغ مالی ؛

بلوغ مالی ؛

به معنی این نیست که شما میلیاردر باشید !!! در این نوع بلوغ ؛ شما باز هم توانایی و مهارت تامین مالی و مدیریت مالی زندگی را در خود می سنجید . اگر ندانید چقدر درآمد دارید ، از کجا در می آورید و کجا خرج می کنید ، یعنی مدیریت مالی ندارید . اگر بخش مهمی از درآمدتان صرف دوستانتان می شود یا برای خرید موبایل جدید ، اسپرت کردن ماشین تان و … از کفتان می رود ، یعنی برای ازدواج مناسب نیستید . شما باید بدانید که چقدر درآمد دارید ، کدام یک از این درآمدها صرف هزینه های ماهانه می شود و کدام یک مربوط به پس انداز است ؟ چه بخشی از درآمدتان را می توانید برای خورد و خوراک هزینه کنید و چقدر از آن باید صرف لباس شود و چه بخشی به تفریحات اختصاص دارد ؟ در یک کلام باید قدرت برنامه ریزی منطقی مالی را داشته باشید .

 • بلوغ جنسی ؛

بلوغ جنسى ؛

شامل رشد فیزیولوژیک شما ، شناخت بدن خود و شناخت فرآیندهای جنسی است . خیلی از جوان ها ، فکر می کنند بلوغ جنسی صرفا دلیلی است که می توانند با آن پا پیش بگذارند و ازدواج کنند . کسی منکر اهمیت ازدواج در برطرف کردن نیازهای جنسی نمی شود ؛ اما همانطور که بارها گفته ایم ، باز هم تاکید می کنیم که ازدواج فقط برای رفع نیازهای جنسی نیست . در کنار آن باید مسئولیت پذیری ، رفع نیازهای عاطفی ، حمایت شدن و حمایت کردن و حس خوب خانواده داشتن را در نظر بگیرید و با این فکر جلو بروید که نیازهای جنسی تان را در کنار تامین تمام نیازهای روحی و اجتماعی و عاطفی تان تامین کنید .

زیاد شنیده اید که اولین قدم برای ازدواج با یک فرد ، شناخت او است . اما شاید کمتر کسی برایتان گفته باشد که پیش از شناخت دیگران باید خودتان را بشناسید و بعد بر اساس درکی که از خودتان پیدا کرده اید ، سراغ شناخت همسر آینده تان بروید .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .