سرمایه گذاری و راه اندازی تالار پذیرایی

سرمایه گذاری و راه اندازی تالار پذیرایی

شاید برای بسیاری از مخاطبان این سوال مطرح شده باشد که کار مدیریت یک تالار پذیرایی چگونه است ؟ منابع درآمد و میزان سود یک چنین شغلی در چه حد بوده و کجا هاست ؟ چگونه می شود اقدام به راه اندازی و تاسیس یک تالار عروسی کرد ؟ و بسیاری از سوالات دیگر که ما در این مطلب سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم .

سرمایه‌گذاری در راه اندازی تالار پذیرایی (تالار عروسی) :
برپایی مراسم آبرومندانه و باشکوه امروزه یکی از دغدغه های افراد در مناسبت ‌هایشان است ؛ که از مهم ترین این مراسم ‌ها می‌توان به جشن عروسی اشاره کرد . عروسی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود . امروزه با توجه به کوچک بودن خانه ‌ها ، بیشتر افراد برای برگزاری جشن ها و حتی مراسم‌ عزای خود به تالارها مراجعه می‌کنند ، از این رو به سراغ شرایط بازار و نحوه سرمایه گذاری در تاسیس یک تالار رفتیم تا ببینیم آیا هزینه های میلیونی خانواده ها در این مکان آنچنان که باید به نفع صاحبان کسب و‌ کار هست یا خیر ؟!! آقای کاوه عبدالوند ، یکی از کهنه کاران بازار این کسب و‌ کار است که در زیر گفت و گوی “روزنامه فرصت امروز” با ایشان را می‌خوانید .

 • ابتدا در خصوص وضعیت بازار کنونی این کسب و‌ کار بگویید .

برگزاری مراسمات گوناگون در تالارهای پذیرایی امروزه بسیار باب شده است و تقریبا همه افراد مراسم‌ مهم زندگیشان را در این مکان ها برگزار می‌کنند . از این رو با توجه به شرایط ‌واحد‌های مسکونی و زندگی شهری دیگر کسی مراسم های بزرگ مانند عروسی را در خانه خود برگزار نمی‌کند ؛ که همین مسئله موجب شده وضعیت بازار تالارها رو به بهبود بوده و رونق داشته باشد ؛ اما نباید فراموش کرد که پایین آمدن آمار ازدواج و افزایش تورم‌ و همچنین کاهش سطح درآمدی خانواده‌ها هم در طرف دیگر ، اجازه رشد آنچنانی این بازار را در ایران نمی‌دهد ، البته در مجموع با لحاظ کردن این مسئله که تالارهای پذیرایی به جز برگزاری مراسم‌ عقد و عروسی ، محل اصلی برگزاری همایش‌ها ، سمینارها ، پذیرایی ارگان های دولتی از کارمندانشان ، مجالس ترحیم و ولیمه و .‌.‌. هستند ، می توان وضعیت مناسب با درصد ریسک پایینی برای این کسب و‌ کار قائل بود .

 • برای شروع این کسب و‌ کار چه تمهیداتی نیاز است دیده شود ؟

نخستین نکته‌ای که در شروع این کار باید در نظر گرفت مشخص کردن وضعیت بنای تالار است . شروع این کسب و‌ کار در دو حالت کلی صورت می‌گیرد ؛

 1. اول اینکه شما صاحب مکان مورد‌نظر برای تاسیس هستید‌ و فقط نیاز به یکسری بازسازی های کلی دارید تا بنا را به شکل تالار برای پذیرایی درآورید‌ .
 2. دوم اینکه شما قصد سرمایه‌گذاری در این کار را دارید اما سرمایه کافی برای خرید بنا را ندارید که در این حالت می‌توانید بنای تالار را اجاره کنید .

در اینجا من پیشنهاد می‌کنم حتی اگر سرمایه خرید بنا را هم دارید این کار را نکنید ، چرا‌که میزان پولی که برای خرید مکان نیاز دارید در کمترین حالت حدود پنج ‌میلیارد تومان است که عاقلانه است این مبلغ را برای گردش در کسب و‌ کار خرج کنید و مبلغی حدود 25‌ میلیون تومان به صورت میانگین و بسته به نوع و محل تالار بیشتر یا کمتر در ماه اجاره‌ بها بدهید . بعد از این موضوع باید به سراغ نحوه پیاده سازی پروژه بروید که عموما باز هم به دو شکل انجام می‌شود ؛

 1. اول اینکه شما تمام بنای خود را برای تالار تجهیز کنید و فقط برگزار کننده مراسم باشید .
 2. حالت دوم اینکه مقداری از فضای خود را به عنوان رستوران هم در نظر بگیرید .

که باز هم من پیشنهاد می‌دهم رستوران را در کنار کار داشته باشید .

 • یعنی درآمد رستوران به دردسرهای رستوران داری و مدیریت و مشکلات آن می صرفد ؟

وجود رستوران در مجموعه از جوانب زیادی می‌تواند به کسب و‌ کار شما کمک کند ، در واقع رستورانی که در مجموعه فعالیت می‌کند علاوه بر اینکه در فصول کم‌ کار تالار می‌تواند برای شما منبع کسب درآمد باشد ، به نوعی ویترین و تبلیغی برای تالار هم به شمار می‌آید . ممکن است مشتری که برای صرف یک غذای 20 هزار تومانی بیاید با توجه به فضای شما و کیفیت غذایتان برای برگزاری مراسمش هم به شما مراجعه کند ، در مجموع رستوران می‌تواند مکمل کار تالار باشد .

 • مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در این کار چگونه برآورد می‌شود ؟

من در اینجا تلاش می‌کنم حداقل مبالغ را به مخاطبان در یک کیفیت نسبی بگویم‌ ؛ اما بدانید گاهی این مبالغ تا چندین برابر هم افزایش می‌یابد . در حداقل میزانی که بخواهید تالاری با ظرفیت 800 نفر احداث کنید به مکانی با متراژ 1200 متر نیاز دارید که با توجه به منطقه جغرافیایی مبلغ بنا متغیر است‌ اما به جز بحث بنا شما حداقل به 500 تا 550 میلیون تومان سرمایه اولیه هم نیاز دارید .

 • این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود ؟

حدود 150 میلیون تومان برای تجهیز آشپزخانه اعم از فر ، اجاق‌ ، کباب‌پز ، تهویه‌ و … نیاز است ، به علاوه مبلغ 50 میلیون تومان برای خرید ظرف و ظروف پذیرایی خرج می‌شود . حدود 200 میلیون تومان میز و صندلی برای مبله کردن سالن‌ها و حداقل 50 میلیون تومان نیز برای جایگاه‌سازی عروس و داماد و خرید پرده‌ها نیاز دارید . به علاوه هزینه بیمه کارکنان و بنا در سال چیزی حدود 20 میلیون تومان است . در نهایت برای اتاق عقد و ملزومات آن هم نزدیک 30 میلیون تومان باید کنار بگذارید . اگر بخواهید یک رستوران حداقل 100 متری هم در کنار کارتان داشته باشید که هزینه‌های آن جداگانه محاسبه می‌شود .

 • به جز موارد گفته شده سرمایه در گردش این کار چقدر برآورد می‌شود ؟

مبلغی که برای خرید مواد‌ اولیه و مصرفی نیاز است چندان بالا نیست ، زیرا کار تالار به طور کلی یک سیستم نقدی است و شما یک پیش پرداخت از مشتری دریافت می‌کنید که حدود 50 درصد کل هزینه مراسمش است و با همان مبلغ مواد اولیه را تهیه می‌کنید ، در نهایت دستمزد کارکنان و هزینه های جانبی تالار نزد مشتری است تا مراسم برگزار و همان شب مابقی پول پرداخت شود‌ . اما برای شروع بهتر است نزدیک 100 میلیون تومان پول نقد داشته باشید . این را هم اضافه کنم که در بازار مواد مصرفی ، اعتبار بسیار مهم است و به نوعی حرف اول را می‌زند . یعنی نیازی نیست که مواد‌ اولیه خود را نقد بخرید و اغلب کاسبان بازار یک هفته‌ای هم اجناس را به شما می‌دهند .

 • بحث مدیریت تبلیغات در کار تالار پذیرایی چگونه است ؟

نخستین تبلیغ برای شما کیفیت کارتان است ، همیشه یک تالاردار عاقل مهمانان خود را به چشم مشتریان آینده خود می‌بیند ، پس باید از هر مراسمی که برگزار می‌کند انتظار تعدادی مشتری بعدی را هم داشته باشد . در بخش دوم هم هر تالار باید یک بازاریاب خوب داشته باشد که با مراجعه به ارگان ها و سازمان های دولتی مشتریان ثابتی برای همایش ها و سمینارها بگیرد ، همچنین سالن های آرایش زنانه مکان خوبی برای جذب مشتری است . در نهایت انواع تبلیغات تلویزیونی ، تراکتی ، بیلبوردی و .‌.‌. هم می‌تواند مشتری را به سمت تالار روانه کند که در مجموع حدود 100 تا 120 میلیون تومان در سال هزینه تبلیغات برآورد می‌شود .

 • نسبت هزینه‌ها و درآمدها چگونه است ؟

شما در تالار اگر هزینه معقولی کنید یقین داشته باشید به شما باز می‌گردد و روی دستتان نمی ماند ، یعنی به جز مبالغ اولیه که شروط تاسیس است شما می‌توانید خدمات دیگری هم به مشتریان عرضه کنید ، مثلا اگر تالارتان فضای باز دارد آن را درختکاری کنید و با قرار دادن یک کالسکه یا تاب ، فضا را برای عکاسی مهیا کنید . هزینه یک آب نما در ورودی چندان زیاد نیست ولی تاثیر زیادی روی جذب مشتری می‌گذارد . داشتن یک پارکینگ راحت و مسقف از جمله خدمات اضافی محسوب می‌شود . در مجموع منظورم این است که فراتر از آن چیزی که مشتری تصور می‌کند به او خدمات بدهید . به این ترتیب مشتری هم زمان تسویه حساب با خاطره خوش می‌رود و با مشتریان دیگر باز می گردد .

 • سود این کار چقدر برآورد می‌شود ؟

میزان سود هم با توجه به قیمت گذاری ها و مکان تالار متغیر است اما به نظر من با یک مدیریت صحیح ، میانگین بین 50 تا 60 درصد سود کار است .

 • نیرو‌های انسانی در تالار پذیرایی چگونه به کار گرفته می‌شود ؟

اکثر نیروهای کاری در تالار به صورتی روزمزد فعالیت می‌کنند ، زیرا کار تالار ثابت و همیشگی نیست ، شما با یکسری نیروهای آشپزخانه‌ای و سالن کار توافق می‌کنید در شب هایی که مراسم برگزار می‌شود در تالار حضور پیدا می‌کنند ، از نظر تعداد هم میانگین برای هر 80 نفر مهمان نیاز به یک نفر سالن کار و یک نیروی آشپزخانه دارید . البته یادآوری کنم که در این کار هرچه تعداد مهمان ها بیشتر باشد سود نهایی به همان نسبت افزایش می‌یابد . برای رستوران هم اگر دائم فعالیت کند سه نفر نیروی آشپزخانه و سه نفر نیروی سالن بصورت ثابت نیاز دارید .

 • مراحل گرفتن مجوز تالار پذیرایی چگونه است ؟

برای تاسیس تالار شما با چند قسمت در ارتباط هستید ؛ اتحادیه تالارداران ، وزارت بهداشت ، اماکن و شهرداری . هرکدام از این ارگان ها با توجه به حیطه وظایفشان یکسری شروط دارند که باید در تالار وجود داشته باشد اما در کل زمان زیادی صرف صدور پروانه کسب نمی‌شود ، میانگین یک تا سه ماه مجوز کار را دریافت می‌کنید .

 • توصیه شما بعنوان فعال این بازار به صاحبان سرمایه چیست ؟
 1. نخستین توصیه من مکان یابی درست تالار است ، حتما در نظر بگیرید که جای تالار نسبت مستقیمی با تعداد متقاضیان و قیمت‌گذاری های شما دارد .
 2. دوم اینکه نوسانات بازار را پیش بینی کنید و از آن غافل نشوید . سعی کنید بند افزایش قیمت را در قراردادها ذکر کنید تا ضرر افزایش قیمت مواد‌غذایی برای مشتری که شش ماه پیش از آن تالار را رزرو کرده به گردن شما نیفتد .
 3. فراموش نکنید یک مدیر تالار باید در تمام امور تالار و حتی آشپزخانه سر رشته داشته باشد ؛ تا هم بتواند کار را مدیریت کند و هم پاسخگوی مشتریان ناراضی باشد .
 4. در آخر هم نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که سرو غذا بصورت دیس پرسی به دلیل دور ریز کمتر و استفاده از مواد‌ اولیه کمتر مانند دور چینی که برای تزیین استفاده می‌شود بصرف تر از غذای تک پرسی است .
 • آیا می شود بدون پول سرمایه گذاری کنیم و وارد این کار شویم ؟

خوشبختانه شروع کار در یک تالار پذیرایی در صورت نداشتن مبالغ گفته شده و هزینه های خرید و تجهیز تالار هم امکان‌پذیر است ، چرا که بسیاری از تالارها که متعلق به ارگان های دولتی است یا حتی برخی تالارهای خصوصی ، مدیریت تالار را به مناقصه گذاشته و افراد باتجربه می‌توانند با شرکت در مناقصه ها و عقد قرارداد ، تالار را بصورت اجاره‌ای در اختیار گرفته و کار خود را آغاز کنند . این روش در صورتی که فرد دارای یک تیم خوب و حرفه ای باشد می تواند بسیار درآمدزا باشد ؛ تالارها ماهانه بین 15 تا 50 میلیون تومان اجاره داده می‌شوند که پرداخت این مبلغ اجاره برای صاحب کسب و‌ کار و افراد باتجربه در این زمینه چندان مشکل نیست ؛ بعلاوه مزیت های بسیاری در این روش وجود دارد .

 • مثل اینکه در این کار شما دردسرهای گرفتن مجوز و جاانداختن تالار را ندارید .
 • بعلاوه نیازی به تغییر دکوراسیون و … هم وجود ندارد .
 • و از همه مهم‌تر برای تالارهایی که متعلق به ارگان های دولتی است شما دیگر هزینه تبلیغات ندارید ، چراکه مشتریان ثابت شما همان کارکنان دولتی هستند . 

منبع : روزنامه فرصت امروز . چهارشنبه . 24 دی ماه 1393 .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .