نگهداری از لباس های پشمی و بافتنی

نگهداری از لباس های پشمی و بافتنی

در این مطلب بصورت مختصر به بیان نکات لازم جهت استفاده و نگهداری هر چه بهتر پوشاک بافتنی و پشمی می پردازیم .

 • برای شستن و اتو کشیدن لباسهای پشمی و بافتنی چه کنیم ؟!!
 1. آبی که برای شستن و آب کشیدن لباسهای پشمی استفاده می شود باید سرد یا ولرم باشد ؛ آب داغ ، پشم را چروکیده و پشم سفید را زرد می کند .
 2. اگر از پودر استفاده می کنید پودر را خوب در آب حل کنید ، پشم آب زیادی را به خود می گیرد بنابراین آب و کف زیادی تهیه کنید .
 3. اگر لباس پشمی لک شده است ، قبل از شستن لباس آن را پاک کنید . برای این کار ، لک را با آب گرم نم دار کنید ، سپس کمی پودر پاک کننده روی آن بریزید و با یک ابر آن را پاک کنید .
 4. برای شستن لباس پشمی لازم نیست آنرا مالش دهید گاهی با قرار دادن لباسها در آب و کف بمدت 5 الی 10 دقیقه ، لباس تمیز می شود . به هر حال تا جایی که می توانید لباس را کمتر مالش دهید ، چون مالیدن زیاد لباس باعث می شود لباس کش بیاید و شکل خود را از دست بدهد .
 5. پس از خیساندن لباس آب آن را خالی کنید و لباس را آبکش کنید .
 6. بعد از آبکشی لباس را به آرامی فشار دهید ، بهتر است لباس را داخل یک حوله بگذارید و بعد فشار دهید تا آب آن گرفته شود .
 7. برای خشک کردن لباس آن را  دور از نور خورشید ، روی یک روزنامه یا یک حوله (سطح صاف) پهن کنید تا خشک شود .
 8. در هنگام اتو زدن همیشه از دستمال یا کاغذ روزنامه که بین اتو و لباس بافتنی قرار می گیرد ، استفاده کنید و یا از پشت لباس ، لباس را اتو بکشید .
 9. بهتر است لباسهای پشمی را اتو نکشید ، بلکه اتو را آرام روی لباس فشار دهید و بردارید .
 10. هنگام اتو باید لباس نم دار باشد . می توانید برای اتو کردن لباسهای پشمی از اتوی بخار استفاده کنید .
 11. اگر به آب آخرین آب کشی دو قاشق غذاخوری گلیسیرین اضافه کنید ، حالت نرمی پیدا می کنند . همچنین می توانید لباس ها را در مخلوطی از بی کربنات دو سود بخیسانید .
 12. اگر لباس پشمی نمدی را به مدت یک ساعت در آب پخت لوبیای سفید (آبی که سرد شده باشد) قرار دهید ، حالت اولیه خود را به دست می آورند .
 13. اگر جورابهای  پشمی شما حالت خود را از دست داده است و به صورت صاف و نمدی در آمده اند ؛ آنها را یک شب تا صبح در آب مخلوط سیب زمینی خام رنده شده قرار دهید ، مجددا به حالت اول خود بر می گردند .
 14. برای شستن پلیورها بهتر است از شامپو استفاده کنید . شامپو به تار و پود لباس پشمی آسیب نمی رساند و آن را به هم چسپیده نمی کند ، بلکه حالت نرم و لطیف آن را حفظ می کند .
 15. عیب پولیورهای پنبه ای این است که در موقع شستشو به راحتی وا می رود . برای پرهیز از این مساله می بایست آنها را داخل رو بالشی گذاشته و سر آنها را به دقت بست . سپس داخل ماشین رخت شویی انداخت .
 • با پرزهای بلوزهای پشمی چه کنیم ؟!!

وقتی فصل سرما از راه می رسد و کم کم لباس های پشمی لا به لای لباسهای دیگر خانواده خودشان را نشان می دهند مشکل خانم خانه زیاد می شود ؛ چون می بیند بسیاری از بلوزهای پشمی معلوم نیست به چه دلیل پرزهایشان درآمده و به اصطلاح گره گره شده اند و ضمن آنکه به شکل بدی سر تا سر بلوز یا پولیور را فرا گرفته اند از سویی هم باعث شده اند که این لباسها به صورت کهنه یا فرسوده به نظر برسند و شاید هم دلیلی شود که دیگر از آن استفاده ای نشود . اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید ، زیاد غصه نخورید ؛

 1. چرا که گره های آن را از بالا به پایین و از چپ به راست با یک ماشین ریش تراشی با یک تیغ صورت تراشی ، بگیرید سپس با یک ماهوت پاک کن (برس لباس) آن را برس بکشید . آن گاه می بینید که خیلی خوب و مثل روز اول پرزدار می شود و کاملاً نو به نظر می رسد .
 2. روش دیگر این است که اگر بلوز یا پلیور شما رنگ نمی دهد ، آن را در تشت یا لگن “روی” که در آن آبی است که به آن ده تا بیست درجه سرکه یا آبلیمو اضافه کرده اید ، دو روز بدون کمترین چنگ زدن بخوابانید و بعد ، بدون آن که فشار دهید و به اصطلاح بچلانید در یک سطح صاف پهن کنید تا خشک شود . آن گاه خواهید دید که چطور گره گره ها از یکدیگر باز شده اند .
 • آسیب لباسهای پشمی .

لباس های پشمی  به چند دلیل آسیب می بینند ؛

 1. شستشو با صابون یا محلولهای نرم کننده .
 2. استفاده از آب داغ .
 3. تغییر دادن یکباره لباس ها از آب سرد به گرم و استفاده از پاک کننده های کلردار .
 4. مالش دادن و چلاندن زیاد لباس .
 5. دست زدن زیاد به لباس ، زمانی که هنوز خیس است .

گردآوری توسط عقدونه .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .