باید و نباید های عشق و عاشقی

باید و نباید های عشق و عاشقی

برخی از عشق ها با حساسیت های زیادی مواجه می شوند و معشوق بیش از اندازه در عشق ورزی پیش می رود و عواقب جبران ناپذیری را به همراه می آورد . هر یک از ما بازیگر نقش اول داستان زندگی خود هستیم . همه چیز پیرامون ما می چرخد و با حضور ماست که معنا دار می شود . هر انسانی خودش را در مرکز عالم می بیند و گاهی فراموش می کند رفتارهایش آنقدر ها هم که فکر می کند برای دیگران اهمیت ندارند . درست است که ما بازیگر نقش اول هستیم اما فقط برای داستان زندگی خودمان . دکتر حافظ باجغلی روان پزشک و عضو کمیته بهداشت و سلامت جنسی انجمن روان پزشکان ایران در این باره توضیحات مفیدی را در اختیار ما قرار داده است .

دیگران هم نقش اول داستان زندگی خودشان هستند و سرشان به زندگی خودشان گرم است . یکی از خطاهای شناختی رایج این است که ما در تخمین ارزیابی دیگران نسبت به خودمان زیاده روی می کنیم . تصورمان این است که همه رفتارهایمان و حتی آنچه در ذهنمان می گذرد از دیگران پوشیده نیست . به همین دلیل واهی زندگی مان را بر مبنای خواست دیگران بنا می کنیم . این خطای شناختی به اینجا ختم نمی شود ؛ وقتی عاشق می شویم و هویت معشوق را با خودمان گره می زنیم ، این خطای شناختی را به معشوق هم سرایت می دهیم .  فکر می کنیم همه عالم نشسته اند که رفتار ها و پندار های معشوق ما را ارزیابی کنند . اینجاست که به او حساس می شویم و بی جهت نسبت به معشوقمان احساس غرور یا شرم می کنیم . اینها احساس های دست اول و اصیل ما نسبت به معشوق نیستند بلکه برآمده از این توهم هستند که من و معشوقم در مرکز توجه همگان هستیم .

آن رفتاری از معشوق را که خیال می کنیم دیگران می پسندند ، دوست داریم و از رفتارهایی که تصور می کنیم خوشایند دیگران نیست ، احساس شرم خواهیم کرد . در اینجاست که می توانم با صراحت بگویم این عشق مانند خانه ای روی آب است و ریشه در توهمات واهی دارد .

اریک فروم معتقد است بسیاری از فکر ها و حتی احساس های ما اصیل و خودانگیخته نیستند . یعنی ما تصور می کنیم احساس های خودمان هستند اما اگر نیک بنگریم ، متوجه می شویم بیشتر آنها فکر ها و احساس های دیگران بوده اند که به ما القا شده و در ذهنمان شکل گرفته اند .

حتی احساس عاشقانه ای که در خلوت نسبت به معشوق داریم ، ممکن است خودانگیخته و از دل برآمده نباشد . مولانا معتقد است فخر و ننگ انسان ها بر مبنای خیالاتشان است ، خیالاتی که ریشه در خطاهای شناختی ما دارد . همیشه لازم است احساس های خود را نسبت به معشوق ، صادقانه مورد سنجش قرار دهیم . تنها آنچه که بی واسطه نسبت به معشوق احساس می کنیم ، واقعی است . دو انسان عاشق باید یاد بگیرند با احساس های دست اول خودشان روراست باشند و اجازه ندهند خواست ها و نیازهای دیگران در ذهنشان نقش ببندد .

عشق اصیل بر مبنای احساس های خودانگیخته و دست اول شکل می گیرد . عشقی که بر مبنای احساس های راستین نباشد ، خیلی زود نابود می شود .

عقدونه بزرگترین بانک اطلاعاتی مجموعه های تشریفاتی مشهد .
بهترین تالار در مشهد ، زیباترین باغ تالار در مشهد ، مجلل ترین هتل تالار در مشهد ، با شکوه ترین باغسرا در مشهد و همچنین حرفه ای ترین آتلیه در مشهد را از ما بخواهید .
عقدونه برندی نو با ایده های متفاوت .